Historia

Historia 4 września 2018 wyświetleń: 1364

Kronika parafialna XII 2016 - VIII 2017

KRONIKA PARAFIALNA

Anno Domini 2016

 

            26 grudnia 2016 - wspomnienie św. Szczepana

            Drugi dzień świąt wspomnienie św. Szczepana apostoła, diakona i pierwszego męczennika za wiarę. Msze święte odbyły się w porządku niedzielnym.

 

            27-30 grudnia 2016

            W oktawie Bożego Narodzenia przeżywaliśmy w naszej parafii wspomnienie św. Jana apostoła (27 grudnia), święto św. Młodzianków Męczenników (28 grudnia) oraz święto Świętej Rodziny (30 grudnia). W tych dniach w naszym kościele odprawiano msze święte o 700 i 1800.

 

            31 grudnia 2016 - koniec roku kalendarzowego

            Na zakończenie roku kalendarzowego 2016 msza święta wieczorna o godz. 1800, w czasie której dziękowaliśmy stwórcy za miniony czas i za wszystko, czego doświadczyliśmy. A o północy z 31 grudnia - 01 stycznia odbyła się msza rozpoczynająca rok 2017, w której wierni modlili się o łaski zdrowia.

            W roku 2016 udzielono sakramenty:

  • Chrztu świętego - 34
  • I Komunii Świętej - 45
  • Bierzmowania - 29
  • Małżeństwa - 5 par
  • Odeszły do Pana - 43

 

            I tak zakończył się rok 2016. Niech Bóg wynagradza swoim błogosławieństwem naszych kapłanów i wszystkich parafian. W ostatnim dniu roku byli z nami: ks. prob. Jan Zalewski i ks. Wojciech Koladyński.

 

 

Anno Domini 2017

 

            01 stycznia 2017 - Początek roku kalendarzowego

            Rok 2017 rozpoczął się niedzielą. W tym dniu obchodziliśmy uroczystość Najświętszej Bożej Rodzicielki Maryi, kończącą oktawę Bożego Narodzenia. 1 stycznia to światowy dzień pokoju. W czasie nabożeństw tej niedzieli parafianie modlili się, aby Jezus Książe Pokoju pobłogosławił nas, nasze rodziny i cały świat na każdy dzień roku.

            Od początku tego roku byli z nami nasi księża: ks. prob. Jan Zalewski i ks. wik. Wojciech Koladyński. Wraz z nowym rokiem, z inicjatywy ks. prob. zaczęto wydawać biuletyn parafialny "Echo", kolportowany bezpłatnie, ze stolika przy wyjściu z kościoła. "Echo" zawiera wstępny artykuł pt. Słowo od proboszcza, intencje mszy świętych na cały tydzień, ciekawostki historyczne tzw. Kartka z Kalendarza, kącik poetycki oraz informacje na cały tydzień. Bardzo potrzebny i praktyczny sposób przekazania informacji czyli "Echo" zyskało aprobatę powszechną wśród parafian. Dziękujemy i życzymy redaktorom wytrwałości.

            Od stycznia br. w każdą pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy Świętej o 1200 będzie zmiana tajemnic różańca. Na każdy miesiąc jest jedna intencja ewangelizacyjna naznaczona przez papieża. W naszej parafii jest 6 kół żywego różańca.

 

            02 stycznia 2017 - Wizyty duszpasterskie

            Od 2 stycznia rozpoczęły się kolędowe wizyty duszpasterskie w parafii. W związku z tym nie ma mszy wieczornej w tygodniu, a w niedzielę bez zmian. Porządek wizyt kolędowych ogłoszono w "Echu" oraz na stronie internetowej parafii.

 

            06 stycznia 2017 - Święto Objawienia Pańskiego

            W tym dniu obchodziliśmy Święto Objawienia Pańskiego czyli Trzech Króli, od 2003 roku jako święto nakazane i dzień wolny od pracy. Od 2011 r. w tym dniu w Warszawie, a potem w innych miastach odbywał się Orszak Trzech Króli. Jest to rodzaj jasełek ulicznych, w których główną rolę odgrywają królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, którzy pokłonili się Jezusowi narodzonemu w Betlejem. Barwnie ubrani uczestnicy towarzyszą królom i udają się do stajenki.

            6 stycznia br. po raz pierwszy w parafii Świętej Trójcy w Chojnie odbył się taki orszak. Najpierw w kościele parafialnym zorganizowano III Charytatywny Koncert Kolęd na leczenie chorego dziecko Wojtusia Klimka. Koncert prowadził ks. Wojciech Koladyński. Zebrano 10478,29 zł. Po koncercie wielobarwny pochód ok. 2 tys. uczestników w koronach, przebranych za rycerzy, dwórki, sługi, mieszczki i pastuszków. Nie brakowało aniołów, diabłów i innych przebierańców. Orszak wyruszył od kościoła Świętej Trójcy ulicą Mieszka I, Łużycką, Bałtycką, Chrobrego i Jagiełły do kościoła mariackiego. O godz. 13 orszak dotarł do stajenki, przy której uczniowie gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie przedstawili sugestywną pantomimę o grzechu, a chór nauczycieli z SP im. Kornela Makuszyńskiego śpiewał dzieciątku skoczne kolędy. Wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego odegrali scenę zbudzenia pasterzy. W ostatniej chwili w nocy przed orszakiem, jeden z parafian mający grać rolę króla, zachorował, podobnie "święta rodzina". Ks. prob. Jan Zalewski zastąpił chorego i dostojną postacią króla uświetnił orszak. Znalazło się też zastępstwo "świętej rodziny". Pogoda mroźna ale słoneczna była dobrym tłem. Całą organizację orszaku przyjął na swoje barki ks. Wojciech Koladyński wspierany przez proboszcza i uczniów wszystkich chojeńskich szkół oraz parafian. Życzenia pięknego Orszaku Trzech Króli przekazał Peter Helbich przewodniczący Fundacji Kościół Mariacki w Chojnie. (Zob. Echo nr 3/2017)

 

            08 stycznia 2017 - Odnowienie chrztu świętego

            W tę niedzielę zakończyliśmy liturgiczny okres Bożego narodzenia. Na pamiątkę chrztu Pana Jezusa w Jordanie w tym dniu parafianie odnowili przyrzeczenia z chrztu świętego, które zjednoczyły nas z Chrystusem i włączyły do wspólnoty  Kościoła. W parafii nadal trwa kolędy czyli wizyty duszpasterskie w domach, w czasie których m. in. można pomodlić się wspólnie z domownikami i ustalić daty mszy świętych za zmarłych lub w innych intencjach.

 

            15 stycznia 2017 - Spotkanie opłatkowe na plebani

            Odbyło się spotkanie opłatkowe z udziałem róż żywego różańca, margaretek i chóru parafialnego w sali kominkowej. Były serdeczne rozmowy, życzenia i śpiewanie kolęd przy kawie i ciastkach.

 

            22 stycznia 2017 – Występ chóru Sanctus z Morynia

            Na sumie o godz. 1200 chór Sanctus z Morynia towarzyszył swoim śpiewem odprawianej Mszy Świętej. Profesjonalne wykonania pieśni zachwyciły parafian. Dziś także przybyły do naszej parafii osoby z Katolickiego Stowarzyszenia Wiernych "Płatek róży"; zbierano datki na hospicjum stacjonarne w Kołczewie na wyspie Wolin.

 

            25 stycznia 2017

            W środę 25 stycznia zakończył się tegoroczny tydzień modlitw o jedność chrześcijan. Ten dzień jest również świętem nawrócenia się św. Pawła Apostoła.

 

            30 stycznia 2017

            W parafialnym kościele Świętej Trójcy zdemontowano dekoracje świąteczne, wyniesiono choinki i odbyło się duże sprzątanie kościoła.

 

            02 luty 2017 - Święto Ofiarowania Pańskiego

            Przeżywaliśmy święto Ofiarowania Pańskiego na pamiątkę zaniesienia dzieciątka Jezus przez Maryję Jego matkę do świątyni, aby Dziecię ofiarować Bogu. Ten dzień jest również świętem Matki Bożej Gromnicznej, kiedy parafianie przynoszą do kościoła świece - gromnice, zapalane w domach gdy ktoś umiera albo dla uśmierzenia burzy. W tym dniu mszę święte sprawowane w porządku niedzielnym. Po wieczornej mszy Świętej odbyło się podsumowanie pierwszego Orszaku Trzech Króli w naszej parafii.

 

            03 lutego 2017 - Odwiedziny chorych

            Był to dzień odwiedzin chorych w ich domach, dzień spowiedzi pierwszo piątkowej oraz Mszy Świętej w intencji chorych. Patronem tego dnia jest św. Błażej, biskup i męczennik, wspomożyciel w chorobach gardła. Na mszy świętej wieczornej odbył się obrzęd błogosławieństwa gardeł.

 

            11 lutego 2017 - Światowy Dzień Chorego

            W tym dniu po raz 25 przeżywaliśmy Światowy Dzień Chorego. Papież Franciszek w orędziu na ten dzień zachęcał do modlitwy o to, byśmy zawsze umieli odnosić się do chorego jak do osoby noszącej w sobie dar którym powinna dzielić się z innymi. Podkreślił, że dzień chorego jest bodźcem do upowszechniania kultury szacunku dla życia, zdrowia i środowiska. W naszej parafii kapłani odwiedzają ok. 30 chorych w ich domach w każdy 1 piątek miesiąca.

 

            12 lutego 2017 - Dzień Sybiraka

            W tę niedzielę gościliśmy w naszej parafii koło terenowe Związku Sybiraków Chojnie, którego patronem jest również zesłaniec styczniowy (1863 r.) św. Rafał Kalinowski. Chojeńscy sybiracy ufundowali witraż przedstawiający świętego Rafała Kalinowskiego oraz tablicę pamiątkową w naszym kościele.

 

            14 lutego 2017 - Wspomnienie patronów Europy

            W kościele katolickim przeżywamy wspomnienie świętych Cyryla i Metodego, patronów Europy. Byli to bizantyjscy misjonarze, którzy działali w IX w. na terenie państwa wielkomorawskiego, Rusi sięgając do Małopolski. Z ich działalności pozostała do dziś cyrylica czyli alfabet używany m. in. w Rosji i na Ukrainie. Ten alfabet stworzyli uczniowie św. Cyryla w oparciu o głagolicę czyli alfabet stworzonych przez tych misjonarzy. Ich atrybuty to krzyż, księga i kielich oraz rozwinięty zwój pergaminu z alfabetem słowiańskim czyli staro-cerkiewno-słowiańskim.

            14 lutego wspominamy też św. Walentego, którego młodzi obrali sobie za patrona zakochanych. W naszej parafii w tym dniu odbył się walentynkowy wieczór z Jezusem, rozpoczęty mszą świętą wieczorną, a zakończony spotkaniem przy kawie. Inicjatorem był ks. Wojciech Koladyński.

 

            15 lutego 2017 - Wspomnienie bł. ks. Michała Sopoćki

            W środę 15 lutego wspominaliśmy bł. ks. Michała Sopoćkę, spowiednika św. Faustyny Kowalskiej. Kapłan ten bywał w Chojnie. W październiku 2015 r. przywieziono i uroczyście wprowadzono do naszego kościoła relikwie bł. Michała Sopoćki. Po mszy wieczornej było błogosławieństwo jego relikwiami, znajdującymi się w kaplicy.

 

            24 -26 lutego 2017 - Warsztaty muzyczno-liturgiczne

            W naszej parafii odbyły się Warsztaty muzyczno-liturgiczne "Trzy po trzy", prowadzone przez Pawła Bębenka, Huberta kowalskiego i Piotra Pałkę - kompozytorów i dyrygentów z Krakowa. Zajęcia odbywały się w salach chojeńskiego gimnazjum. Po mszy świętej odbyła się godzina uwielbienia i czuwanie ze śpiewem przed Najświętszym Sakramentem. W niedzielę na podsumowanie warsztatów sprawowana była msza święta z koncertem o godz. 1200.

 

            26 lutego 2017 - Tydzień modlitw o trzeźwość narodu

            Rozpoczął się w parafii tydzień modlitw o trzeźwość narodu. Modlitwami trzeba prosić o łaskę powrotu do trzeźwości, bowiem alkoholizm jest grzechem wobec Boga, rodziny, społeczeństwa a przede wszystkim wobec tych, którzy piją alkohol w nadmiarze.

 

            01 marca 2017 - Środa popielcowa

            Środa popielcowa rozpoczęła okres wielkiego postu. W naszym kościele posypywano głowy parafian popiołem. Już w 1091 r. przyjął się ten zwyczaj, następnie upowszechniony w całym Kościele przez pap. Urbana II w 1099 r. Wywodzi się z starochrześcijańskiej praktyki pokutnej w wielkim poście. Popiół pochodzi ze spalonych poświęconych palm w niedzielę palmową poprzedniego roku. W ten dzień obowiązywał post ścisły. Koniec zabawa, zaczyna się czas pokuty i zadumy modlitewnej.

            04 marca 2016 - wspomnienie św. Kazimierza Królewicza

            Wspominaliśmy św. Kazimierza Królewicza. Ten syn króla Kazimierza Jegiellończyka, urodzony w Krakowie w 1458 r. odznaczał się szczególną czystością ducha i miłosierdziem względem ubogich. Wiele czasu przeznaczał na modlitwę. Po długo trwałej chorobie zmarł 04 marca w 1484 r. i pochowany został w Wilnie. Kanonizowany w 1604 r. Jego życie poświęcone było tylko dla Boga.

 

            05 marca 2017 - Posługa lektoratu Jakuba Rogowskiego

            Kleryk Jakub Rogowski z naszej parafii przyjął dziś posługę lektoratu. Jest to pierwsza posługa na drodze do święceń kapłańskich. Modlimy się w jego intencji oraz o liczne powołania do stanu kapłańskiego.

            Dziś piątego marca ukazał się już 10 nr. "Echa". Ten mały jubileusz małej rozmiarem gazetki jest wielkim darem dla parafian, bowiem mądre, serdeczne i ciepłe słowa trafiają prosto do serc i umysłów czytelników. Dziękujemy ks. Janowi Zalewskiemu i ks. Wojciechowi Koladyńskiemu za słowa prawdy, wiary, nadziei i miłości oraz życzymy, aby z Bożą pomocą "Echo" ukazywało się zawsze.

            Od marca br. w każdą niedzielę po mszach świętych, a w tygodniu po mszy świętej wieczornej czynna jest biblioteka parafialna. Księgozbiór został uporządkowany i przeniesiony na pierwsze piętro obok pokoi gościnnych.          

            Od 5 marca - pierwsza niedziela wielkiego postu w naszym kościele parafialnym odprawiane są nabożeństwa pasyjne: droga krzyżowa w piątki i gorzkie żale w niedziele.

 

            12 marca 2017 - Druga niedziela wielkiego postu

            W drugą niedzielę wielkiego postu rozważaliśmy Ewangelię o przemienieniu Jezusa na Górze Tabor, które dokonało się w obecności trzech zaufanych uczniów. Fakt ten potwierdza spełnienie obietnic Bożych: "To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie". Nauka płynąca z tej Ewangelii powinna skłonić każdego człowieka do zmiany na lepsze, w zgodzie z Bożymi przykazaniami. Intencje dobrej przemiany zanosiliśmy Jezusowi na Górze Tabor w modlitwie i uczestnictwie we mszy świętej.

 

            19 marca 2017 - Wielkopostny dar serca

            Od tej niedzieli rozpoczyna się akcja Caritas "Wielkopostny dar serca". Parafianie mogli zabrać z kościoła torby, napełnić je trwałymi produktami spożywczymi i artykułami chemii gospodarczej. Napełnione torby po przyniesieniu do kościoła zostały rozdane potrzebującym. Jest to obok modlitwy drugi uczynek miłosierdzia w wielkim poście - jałmużna.

            Dziś przypada uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, który był mężem Maryi oraz przybranym ojcem Jezusa i opiekunem kościoła świętego. Jezus, Maryja i św. Józef tworzą Święta Rodzinę. Tej wyjątkowej rodzinie z Nazaretu będziemy polecać swoje rodziny jutro 20 marca, z racji trzeciej niedzieli wielkiego postu.

 

            20 marca 2017 - Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP

            W kościele parafialnym odbyła się uroczystość św. Józefa i w czasie mszy świętych zawierzaliśmy nasze rodziny patronowi tego święta. W naszej parafii są dwa kościoły filialne pw. św. Józefa - w Stokach i w Rurce. Wierni w Stokach uczestniczyli w mszy odpustowej 19 marca. Odpust w kościele w Rurce został zaplanowany na 1 maja czyli w dzień św. Józefa rzemieślnika.

            W 12 nr. "Echa" ks. Jan Zalewski opisał historię kapłanów uwięzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau, którzy poprzez modlitwę i akt oddania się w opiekę św. Józefa zostali cudownie ocaleni od niechybnej śmierci. Wśród 856 ocalonych księży był bp szczecińsko-kamieński Kazimierz Majdański. W jego życiu widoczna była wielka cześć i wdzięczność dla św. Józefa.

 

            21 marca 2017 - Posiedzenie fundacji Kościół Mariacki w Chojnie

            W gościnnej Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie odbyło się posiedzenie fundatorów, rady i zarządu fundacji. W związku z odejściem ks. Antoniego Chodakowskiego został powołany nowy zarząd i nowa rada. Obowiązki prezesa fundacji powierzono proboszczowi parafii Świętej Trójcy w Chojnie ks. Janowi Zalewskiemu. Zastępcą prezesa został Peter Helbich z Hanoweru. Do zarządu zostali powołani: Reinhard Schmook i Andrzej Lipiński. Nowy prezes fundacji zamierza, oprócz koniecznych prac remontowych, nadać nowy impuls ekumeniczny, rozwijać działalność kulturalną, turystyczną i edukację ekologiczną w ramach "Zielonego Kościoła" w duchu encykliki "Laudato si". (Zob. też "Echo" nr 13/2017 - słowo od proboszcza)

 

            25 marca 2017 - Zwiastowanie Pańskie

            W tę sobotę przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Maryja spotkała anioła, rozmawiała z nim i dowiedziała się, że została wybrana na matkę Syna Bożego. Mimo zdumienia, wiadomość przyjęła z godnością, mówiąc: Niech się według słowa Twego. Aby czynem poprzeć postawę św. Maryi, wierni podejmowali dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W naszej parafii 40 osób podjęło ten czyn.

 

            26 marca 2017 - Chojeńska Caritas

            Od tego dnia Caritas parafii Świętej Trójcy sprzedawał baranki wielkanocne i świece na stół wielkanocny. Do tej pracy włączyła się młodzież szkolna. Dochód przeznaczony jest na działalność charytatywną.

            02 kwietnia 2017 - Rekolekcje wielkopostne

            Dziś rozpoczęły się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, które są zwieńczeniem tego okresu w postanowieniach poprawy stanu duszy. Rekolekcje głosił ks. Adam Pasik Salezjanin. Nauki rekolekcyjne odbywały się rano i wieczorem - do piątku włącznie. W kościele zainstalowana została wystawa planszowa pt. "Moją polityką jest miłość. Święta Urszula - Julia Maria hr. Ledóchowska 1865-1939". Jej wszechstronna działalność misyjno-charytatywna i  służba Bogu, ojczyźnie i człowiekowi wykraczała daleko poza granice Polski. (zob. "Echo" nr. 14/2017, słowo od proboszcza).

 

            07 kwietnia 2017 - Droga krzyżowa na ulicach Chojny

            Po raz kolejny w ten piątek odbyła się droga krzyżowa ulicami Chojny. Na tę szczególną drogę męki Pańskiej przybyli wierni z innych parafii. Jedność, którą buduje krzyż Chrystusa, daje siłę w wierze.

            W dalszym ciągu trwa akcja "Wielkopostny Dar Serca". Napełnione artykułami spożywczymi torby można przynosić do kościoła. Można też kupić świece, baranki i palemki, a dochód przeznacza się na Caritas.

 

            09 kwietnia 2017 - Niedziela Palmowa

            Niedziela Palmowa rozpoczęła Wielki Tydzień. Wierni przynieśli gałązki do poświęcenia. Liturgia kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym piszą wszyscy 4 Ewangeliści. Liturgia także rozważa mękę Jezusa. Święcenie palm pojawiło się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji, zaś procesja z palmami wokół kościoła ma swój początek w Ziemi Świętej. Tam kościół Jerozolimski starał się jak najdokładniej odtwarzać wydarzenia z życia Jezusa. Ta niedziela wprowadza nas coraz bardziej w nastrój świąt paschalnych. rzez cały tydzień można przystąpić do spowiedzi.

 

            13-15 kwietnia 2017 - Triduum Paschalne

            Szczytem całego roku liturgicznego było Zmartwychwstanie Pańskie obchodzone w czasie Triduum Paschalnego. Pierwszy z tych dni to wielki czwartek, w którym była sprawowana msza wieczerzy Pańskiej o godz. 1800. Czwartek, to dzień ustanowienia dwóch sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii. W rozważaniach upamiętnialiśmy ostatnią wieczerzę, jako Chrystus spożywał z apostołami w nocy przed męką. Po raz ostatni rozbrzmiały w kościołach dzwony i dzwonki i będą milczeć aż do Gloria, do Wigilii Paschalnej w noc z Wielkiej Soboty na niedzielę. Do późnych godzin wieczornych wierni trwali w adoracji Chrystusa uwięzionego i cierpiącego. W Wielki Piątek od godz. 700 trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Od godz. 2000 do północy trwała liturgia męki Pańskiej w ciszy i skupieniu.

            W Wielką Sobotę o 700 rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, potem ciemna jutrznia. Święcenie pokarmów odbywało się od godz. 900 do 1300 w godzinnych odstępach. O godz. 1500 - drugi dzień nowenny przed świętem Miłosierdzia. o 2100 sprawowana była uroczysta Msza Święta - wigilia paschalna w Wielką Noc. W niedzielę wielkanocną o 600 rezurekcję rozpoczęła procesja jako część mszy porannej. Radosny nastrój z faktu zmartwychwstania Jezusa i oczyszczonych sumień przez spowiedź wielkanocną potęgowały śpiewy: Alleluja, Jezus zmartwychwstał! W tę wyjątkową niedzielę koncertował w kościele parafialnym zespół wokalny "Legenda" z Kaliningradu w Rosji. W czasie sumy rozbrzmiewał piękny śpiew cerkiewny, podniosły i uroczysty.

            Na godny przebieg Triduum Paschalnego złożyły się działania naszych księży, służby liturgicznej, scholi młodzieżowej i straży pożarnej oraz każdego z nas, kto modlitwą i ofiarą wspierał ten czas.

 

            17 kwietnia 2017 - Obiad wielkanocny dla samotnych i ubogich

            W poniedziałek rozpoczął się okres wielkanocny, który trwa aż do zesłania Ducha Świętego. W drugi dzień świąt wielkanocnych msze święte odbyły się w porządku niedzielnym. Po sumie o godz. 1200 Caritas naszej parafii i wspólnota św. Idziego zorganizowali obiad wielkanocny  z 20 osobami samotnymi i ubogimi. Nasi ubodzy i samotni bracia otrzymali ok. 70 paczek żywnościowych przygotowanych przez Caritas z toreb miłosierdzia od parafian. Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni.

 

            23 kwietnia 2017 - Niedziela Miłosierdzia Bożego

            W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione w 2000 r. przez pap. św. Jana Pawła II podczas kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej, uroczyście odsłonięto obraz Jezusa Miłosiernego w kaplicy naszego kościoła. Nowenną, która trwała od Wielkiego Piątku do dziś i koronką do miłosierdzia Bożego parafianie wypraszali łaski oraz uczcili relikwie św. Faustyny i błogosławionego ks. Michała Sopoćki. Ta niedziela rozpoczęła 73 tydzień miłosierdzia pod hasłem "Idźcie i głoście".

 

            24 kwietnia 2017 - Uroczystość św. Wojciecha

            Z niedzieli przeniesiono na dziś uroczystość św. Wojciecha biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, była okazją do złożenia życzeń księdzu Wojciechowi Koladyńskiemu. Po mszy świętej wieczornej grono przyjaciół uczestniczyło w spotkaniu z solenizantem przy kawie. Chór parafialny wykonał pieśń pt. "Sławny w męczenników gronie".

 

            25 kwietnia 2017

            Ks. Prob. zaprosił parafian do sprzątania kościoła mariackiego i terenu wokół kościoła. Na godz. 1700 przyszli parafianie i uporządkowali wnętrze kościoła i teren zielony. Zbliża się maj, miesiąc kwiatów i zieleni, niech więc i kościół mariacki wygląda schludnie i czysto.

 

            30 kwietnia 2017 - Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

            W całym kościele katolickim w Polsce, a więc i w naszej parafii przeżywamy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Jest to inicjatywa Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II oraz Fundacji Soar i Fundacji Dabar. W wielu miejscach w Chojnie, także w mediach katolicy począwszy od pary prezydenckiej po zwykłego zjadacza chleba czytali i rozważali cytaty z Listu św. Pawła Apostoła do Galatów, aby wzbogacić życie duchowe w łasce chrztu świętego. W tę niedzielę biblijną o godz. 1715 w naszym kościele było nabożeństwo poświęcone Pismu Świętemu.

            Tego dnia odwiedziły naszą parafię siostry ze Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa, w skrócie Zgromadzenie Sióstr Pasjonistek. Charyzmatem zgromadzenia jest miłość do Chrystusa Ukrzyżowanego i jej głoszenie w kraju i za granicą. (zob. "Echo" nr. 18/2017, słowo od proboszcza)

 

            01 maja 2017

            Maj to miesiąc, w którym oddajemy hołd Matce Bożej Najświętszej Maryi Pannie, Oblubienicy św. Józefa. Codziennie przez cały maj odbywają się nabożeństwa ku czci Maryi. Wierni odmawiają różaniec, śpiewają pieśni maryjne. Pierwszego maja wspominamy św. Józefa rzemieślnika, patrona parafii w Rurce. Jest to dzień odpustu.

 

            03 maja 2017 - Uroczystość NMP Królowej Polski

            Jest to dzień świąteczny, wolny od pracy i msze w naszym kościele odbyły się w porządku niedzielnym. Suma o godz. 1200 sprawowana była w intencji ojczyzny. Ponadto 3 maja jest państwowym świętem Konstytucji 3 Maja, historycznego dokumentu świadczącego o dbałości o ojczyznę w XVIII w.

 

            06 maja 2017 - Msza Święta w intencji strażaków

            O godz. 1500 była sprawowana uroczysta Msza Święta w intencji strażaków i z ich udziałem. Patron druhów od ognia św. Florian, wspominany w kalendarzu świętych 4 maja, był żołnierzem i męczennikiem. Żył w III w. w Zeiselmauer (dzisiejsza Austria). W młodym wieku został dowódcą wojsk rzymskich, stacjonujących na tym terenie. Podczas prześladowania chrześcijan przez Dioklecjana został aresztowany wraz z 40 żołnierzami, ponieważ odmówił składania ofiary pogańskim bogom. Poddawano go torturom, aby odstąpił od wiary. Okrutne męki nie pokonały go, więc z kamieniem u szyi został utopiony w rzece Enns 4 maja 304 r. Odnalezione ciało pochowano ze czcią, a nad grobem wystawiono z czasem klasztor i kościół benedyktynów. Do dziś Santa Florian w Górnej Austrii jest ośrodkiem życia religijnego, a św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej. Relikwie św. Floriana za sprawą księcia Kazimierza Sprawiedliwego w 1184 r. zostały sprowadzone do Krakowa i umieszczone w okazałej świątyni, wybudowanej ku czci świętego, w dzielnicy Kleparz. W 1528 r. tę drewnianą dzielnicę strawił pożar, ocalała jedynie ta świątynia z relikwiami. Odtąd w całej Polsce czczono św. Floriana jako pomocnego patrona podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów. Święty patronuje hutnikom, strażakom, kominiarzom, garncarzom i piekarzom. Modlitwy w kościele Świętej Trójcy i łaski wypraszane za wstawiennictwem św. Floriana niech otaczają strażaków, którzy dzielnie walczą z żywiołami.

 

            07 maja 2017 - Tydzień modlitw o powołania

            Rozpoczął się tydzień modlitw o powołania. Wierni w naszym kościele powierzali Bogu w modlitwach kleryka Jakuba Rogowskiego. alumna III roku Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. W modlitwach proszono też o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

 

            13 maja 2017 - Uroczystość NMP Fatimskiej

            Sobota NMP Fatimskiej - sprawowano uroczystą mszę świętą, a po niej modlitewne czuwanie oraz procesja z figurą NMP Fatimskiej wokół kościoła. Szczególnie uroczyście przeżywaliśmy ten dzień, bowiem jest to setna rocznica objawień fatimskich. Parafianie w modlitwach, adoracji i dziękczynieniu wypraszali łaski za pośrednictwem fatimskiej pani. Związki naszej parafii z fatimskim orędziem wskazują na fakt radości, wezwania do modlitwy, nawrócenia i pokuty. Wołanie z Fatimy z Portugalii na cały świat: "Módlcie się, nawracajcie się, czyńcie pokutę, aby ocalić świat". (zob. "Echo" nr. 19/2017, art. ks. Wojciecha Koladyńskiego)

            W kościele parafialnym na mszy o godz. 1800 dzieci z 3 roku przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej odnowiły przymierze chrztu świętego.

            W nr. 20/2017 "Echa" ks. Jan Zalewski opisał swoją pielgrzymkę do Fatimy. Przedstawił w interesujący sposób to miejsce oraz kult NMP Fatimskiej. To już 20 nr. biuletynu "Echo", który staje się coraz bardziej interesujący. Gratulujemy i prosimy o dalsze numery.

 

            16 maja 2017 - wspomnienie św. Andrzeja Boboli kapłana i męczennika

            Andrzej Bobola był jezuitą, prezbiterem, misjonarzem i autorem tekstu ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza. Urodził się 30 listopada 1591 r. w Strachocinie w Małopolsce, zmarł śmiercią męczeńską 16 maja 1657 r. w Janowie Poleskim (obecna Białoruś). Większość życia poświęcił mieszkańcom wschodnich rejonu ówczesnej Polski, podejmując szeroko zakrojoną ewangelizację. Zginął śmiercią męczeńską z rąk kozaków, którzy mordowali Polaków jako wrogów politycznych z powodu nawracania ludności na katolicyzm. Andrzej Bobola złapany przez kozackich siepaczy był okrutnie i nieludzko torturowany, po czym zmarł w męczarniach powieszony głową do dołu. Po wielu wiekach jego ciało spoczęło w sanktuarium jezuickim w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej, poniewierane przez władze sowieckie i odzyskane dopiero po II wojnie światowej. To były straszne czasy w stosunkach polsko-ukraińskich, a rozkołysane morze okrucieństwa rozlewało się z Ukrainy szeroko po tej części Europy. Tragiczny rok 1655 zakończył się śmiercią męczeńską 49 towarzyszy jezuitów zabitych przez moskali i kozaków. Andrzej Bobola został beatyfikowany 30 października 1853 r. przez pap. Piusa IX, a następnie kanonizowany 17 kwietnia 1938 r. przez pap. Piusa XI. W 2002 r. św. Andrzej Bobola został formalnie ogłoszony jednym z patronów Polski, do którego zanosi się prośby w najtrudniejszych sprawach państwa i narodu. Patronuje też kolejarzom.

 

            21 maja 2017 - Pierwsza Komunia Święta

            W kościele Świętej Trójcy na mszy świętej o godz. 1200 grupa 46 dzieci po raz pierwszy przystąpiła do sakramentu Eucharystii. Dzień wcześniej pierwszy raz uklękły przy konfesjonałach, aby dokonać sakramentu pokuty i pojednania z Bogiem. Przygotowanie do tego wydarzenia trwało 3 lata, a ostatni rok był czasem intensywnej nauki na drodze do prawdziwej przyjaźni z Panem Jezusem. Katechetka Jadwiga Lipińska dziękowała rodzicom za wsparcie i zaangażowanie w czasie przygotowań jak i w dniu Pierwszej Komunii Świętej. Rodzice sprzątali i dekorowali kościół przed tą radosną uroczystością.

            "Echo" nr. 21/2017 opublikowało niezwykle interesującą relację ks. Jana Zalewskiego z rajdu motocyklowego "Z ziemi włoskiej do Polski" z udziałem 128 motocyklistów. Warto wrócić do tego numeru i przeczytać jeszcze raz.

 

            21-27 maja  2017 - Biały tydzień

            Trwał tzw. biały tydzień, w ramach którego dzieci pierwszo komunijne w białych strojach uczestniczyły codziennie we mszy świętej. Na koniec tygodnia otrzymały legitymacje pierwszo piątkowe, aby zapamiętać i zapisać daty odbytych spowiedzi.

            22 maja wspominaliśmy św. Ritę, Włoszkę, której celem życia było powołanie zakonne i służba Bogu. Czcimy ją jako patronkę spraw beznadziejnych.

            24 maja wspominaliśmy NMP Wspomożycielkę Wiernych, do której zwracamy się z prośbami w różnych problemach.

            26 maja to Dzień Matki - osoby najbliższej każdemu człowiekowi, więc kierowaliśmy modlitwy do Pana Boga w ich intencji.

            27 maja chór parafialny towarzyszył śpiewem w mszy świętej porannej.

26 maja 2017

Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga odpowiadając na prośbę księdza proboszcza zgodził się na systematyczne użytkowanie kościoła mariackiego dla celów duszpasterskich z zachowaniem odpowiednich przepisów kościelnych i statutów Fundacji.

 

            28 maja 2017 - Wniebowstąpienie Pańskie

            W naszym kościele obchodziliśmy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, ustanowioną na 40 dzień po zmartwychwstaniu. Kongregacja d/s Kultu Bożego i Dyscyplin Sakramentów w dniu 4 marca 2003 r. udzieliła zezwolenia na uczczenie tego święta w siódmą niedzielę wielkanocną - od 2004 r. Wniebowstąpienie Jezusa jest ukoronowaniem i zakończeniem Jego życia ziemskiego oraz Jego triumfem. Jezus przez 40 dni po swoim zmartwychwstaniu przebywał wśród uczniów. Po tym czasie udał się wraz z apostołami na Górę Oliwną  (Dz. 1, 12) i w ich obecności uniósł się w górę i zniknął. Szczególnie piękny obraz wniebowstąpienia Pańskiego namalował włoski malarz okresu renesansu Benvenuto Tisi (1520).

 

            29 maja 2017 - 33 rocznica śmierci ks. Anatola Strzałkowskiego

            W tym dniu przypada 33 rocznica śmierci pierwszego proboszcza naszej parafii. Msza święta w intencji zmarłego kapłana była sprawowana o godz. 700. Tego samego dnia parafianie modlili się też o wstawiennictwo św. Urszuli Ledóchowskiej, zakonnicy, która poświęciła swoje życie Bogu i służbie bliźnim.

 

            31 maja 2017 - 3 rocznica święceń kapłańskich ks. Wojciecha Koladyńskiego

            Ksiądz Wojciech przeżywał wraz z parafianami 3 rocznicę święceń kapłańskich. Msza święta z tej okazji została odprawiona o godz. 1800. Ks. Wojciech - w oczach parafian - jest wzorem kapłana i nauczyciela dla młodzieży. Niech Jezus i Maryja umacniają go na drodze kapłaństwa.

 

            Czerwiec 2017

            Czerwiec naznaczony jest w kościele katolickim rytmem Serca Jezusowego. W naszym kościele parafialnym odbywają się nabożeństwa czerwcowego ku Jego czci, przeplatane litanią, aktami zawierzenia i śpiewem.  Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serca nasze według serca Twego.

 

            03 czerwca 2017 - Przegląd Pieśni Maryjnych

            W naszej parafii w kościele mariackim odbył się I Przegląd Pieśni Maryjnych pod hasłem "Oto Matka twoja". Wystąpiły 4 solistki: Martyna Bartosewicz, Aleksandra Pietrucha, Hanna Ferfet i Paulina Cholewa oraz 8 zespołów z Chojny i woj. zachodniopomorskiego. O godz. 1200 po nabożeństwie do NSPJ były popisy śpiewaków. Po koncercie Centrum Kultury zaprosiło wykonawców i organizatorów na poczęstunek i tu wręczono uczestnikom pamiątkowe dyplomy i upominki. W przeglądzie uczestniczył chór parafialny pod kier. Haliny Jeleń. Wykonał 3 pieśni maryjne na 2 głosy, w tym "Czarną Madonnę". Przeglądowi towarzyszyła impreza dla dzieci zorganizowana z okazji minionego Dnia Dziecka, na zielonym placu między kościołem mariackim a ratuszem. Były atrakcje w postaci dmuchanego zamku, pokazy strażackie, śpiewy, zabawy oraz słodycze.

 

            04 czerwca 2017 - Pierwsza Msza Święta w kościele mariackim

            Już wczoraj, 3 czerwca kościół mariacki został wysprzątany, zostały umyte ławki oraz uporządkowane i przyozdobione prezbiterium. 4 czerwca kościół wypełnił się modlitwą i śpiewem wiernych nie tylko z naszej parafii. Po raz pierwszy od wielu lat została odprawiona msza święta w tej remontowanej świątyni. Od tego dnia każdej niedzieli będzie tu odprawiana msza święta o 1200 - do 3 niedzieli września. W kościele zgromadziło się ok. 2 tys. wiernych. Ks. kan. Jan Zalewski wygłosił kazanie, które wzbudziło powszechny zachwyt i chęć uczestniczenia w modlitwach w murach Najświętszej Maryi Panny Pani Pomorza. We mszy świętej posługiwała służba liturgiczna ministrantów oraz kleryków z AWSD w Szczecinie: Paweł Szeloch, Jakub Rogowski, Norbert Kozłowski, Konrad Sidor, Adam Bliźniuk. To historyczna data, bo kościół w tym dniu rozpoczął swoje nowe życie, ożywione modlitwą i eucharystią. Latem w kościele będą się odbywać modlitewne i muzyczne wieczory maryjne.

            Przy tej okazji należy wspomnieć, że od 1989 r. trwają prace przy odbudowie kościoła mariackiego prowadzone przez polsko-niemiecką fundację odbudowy. Kościół jest zabytkiem z XIV w. o randze europejskiej i jednym z największych i najpiękniejszych kościołów w stylu gotyku ceglanego.

            To wydarzenie zawdzięczamy inicjatywie ks. kan. Jana Zalewskiego. Dziś po mszach zbierane były ofiary na Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie.

 

            05 czerwca 2017 - Uroczystość NMP Matki Kościoła

            NMP Matka Kościoła jest główną patronką naszej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, a także patronką kościoła na dawnym lotnisku w Chojnie. W sąsiednie parafii na lotnisku były uroczystości odpustowe, którym gościnnie przewodniczył nasz ks. prob. Jan Zalewski.

 

            11 czerwca 2017 - Uroczystość Świętej Trójcy

            Świętujemy dziś uroczystość Świętej Trójcy - Boga Ojca, Syna, i Ducha Świętego. To centrum naszej wiary ogarnia tajemnica, są Trojgiem i Jednym. W rzeczywistości Bóg w swej potędze może być dla nas tajemnicą, a jednak objawił się Syn Boży, przez którego poznaliśmy Ojca i Ducha Świętego.

            W naszej parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy odbyła się uroczystość odpustowa. Czytania tego dnia mówiły o Bogu pełnym miłości. Bóg Ojciec dał wszystko Synowi, Syn wszystko przyjął z wdzięcznością, a Duch Święty przejawił się jako owoc tej wzajemnej miłości Ojca i Syna.

            Święto parafii podkreślone było szczególnie uroczystą Mszą Świętą odpustową o godz. 1800, która była jednocześnie rocznicową mszą dla dzieci, które rok temu przystąpiły do pierwszej komunii.

 

            13 czerwca 2017 - Czuwanie fatimskie

            W kościele parafialnym odbyło się kolejne czuwanie fatimskie rozpoczęte mszą świętą o godz. 1800, następnie była adoracja, apel jasnogórski i procesja ze świecami. Wierni modlili się o pokój na świecie oraz nawrócenie do wiary i życia dla Boga.

 

            15 czerwca 2017 - Uroczystość Bożego Ciała

            Przeżywaliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa czyli Boże Ciało. O godz. 1100 w kościele mariackim sprawowana była msza święta, a po niej procesja eucharystyczna przeszła ulicami Mieszka I, Malarską, Klasztorną, Piekarską, Jagiełły, Chrobrego, Kościuszki do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w sąsiedniej parafii. Nasze parafianki przygotowały ołtarz przy kościele Świętej Trójcy i przy pomniku św. Jana Pawła II. Dwa pozostałe ołtarze przygotowały parafianki z sąsiedniej parafii. Ze śpiewem uwielbiano naszego Boga. Pan Bóg dał ładną pogodę na ten dzień, a kościół mariacki nie pomieścił wszystkich wiernych.

 

            17 czerwca 2017 - wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego

            To był dzień wspomnienia św. Brata Alberta Chmielowskiego, który dał początek nowemu zgromadzeniu zakonnemu, opartemu na regule św. Franciszka z Asyżu - albertynom. Jego słowa często przywoływane to - Być dobrym jak chleb. Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny. Każdego biedaka, co pode drzwi przyjdzie, trzeba przyjąć na dłużej czy na krócej i dać, co można, choćby przez to trochę biedować. Jeden z witraży naszego kościoła przedstawia św. Brata Alberta i 10 scen z jego życia.

 

            23 czerwca 2017 - Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

            Przeżywaliśmy uroczystość NSPJ. Jest to uroczystość mocno związana męką Pańską, kiedy serce Jezusa zostało przebite. Serce pełne łask wszelkich, cierpliwości, nadziei i miłości. W sąsiedniej parafii pw. NSPJ był dzień odpustu.

            W tym dniu młodzi parafianie (32 os.) przystąpili do sakramentu bierzmowania. Cały rok przygotowywał ich do tego ks. Wojciech Koladyński. Na tę uroczystość przyjechał z Kopenhagi ks. bp Czesław Kozon i duńska delegacja ekumeniczna w składzie: bp z Roskilde Peter Fischer-Møller (Duński narodowy kościół luterański), przewodnicząca Federacji Polonia Lidia Szuster, jej honorowy przewodniczący Roman Śmigielski oraz Ole Norgaad. Celem głównym wizyty Duńczyków w naszej parafii oraz w Wolinie była 532 rocznica urodzin Jana Bugenhagena, pochodzącego z Wolina, działającego w Danii w XVI w. jako reformator kościoła i Uniwersytetu Kopenhaskiego.

            W ten piątek zakończył się rok szkolny. O godz. 800 w kościele mariackim zgromadzili się uczniowie i nauczyciele wszystkich chojeńskich szkół, aby na mszy świętej podziękować za miniony rok szkolny. Eucharystii przewodniczył gość z Danii - bp kopenhaski Czesław Kozon. Po mszy świętej gość wraz z ks. prob. Janem Zalewskim odwiedzili chojeńskie szkoły.

            Po wieczornej mszy świętej było błogosławieństwo ziół i nasion czyli wianków.

            Cały dzień obfitował w wiele głębokich przeżyć duchowych.

 

            24-26 czerwca 2017 – Wystawa dorobku Johannesa Bugenhagena w Wolinie

            Nasz ks. prob. Jan Zalewski wraz z gośćmi z Danii przebywał w Wolinie, gdzie otwarto wystawę dorobku pt. Johannes Bugenhagen - Wolinianin, Doctor Pomeranus, Obywatel Europy. Następnie wraz z Duńczykami uczestniczył w uroczystości św. Jana Chrzciciela w katedrze w Kamieniu Pomorskim, z udziałem ks. bp Henryka Wejmana. Na tę wieczorną uroczystość zaprosił wszystkich chojnianin ks. kan. Dariusz Żarkowski.

            Dalszy ciąg podróży księdza Jana Zalewskiego i jego duńskich przyjaciół zawiódł ich do parafii luterańskiej pw. Świętej Trójcy w Szczecinie na nabożeństwo ekumeniczne, któremu przewodniczył diakon tego kościoła Izabela Sikora.

            26 czerwca rano metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga przyjął ks. Jana Zalewskiego i całą duńską delegację na śniadaniu w biskupiej rezydencji. Wieczorem tego dnia po powrocie z podróży, z opóźnieniem, odbyła się miła uroczystość imienin ks. Jana Zalewskiego. Na mszy świętej wieczornej dla solenizanta śpiewał chór parafialny pod kier. Haliny Jeleń. Kolejka parafian, w tym dzieci, do złożenia życzeń była bardzo długa. Były wiersze, kwiaty, upominki. Szczególnie przydatny prezent w postaci wyposażenia kuchni na plebani przygotowały parafianki.

            Szczęść Boże, księże Janie! Tyś głos, co woła w puszczy: Przygotujcie drogę Panu!

 

            29 czerwca 2017 - św. Apostołów Piotra i Pawła

            Przeżywaliśmy uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Wielu chłopców, mężczyzn nosi te imiona. Piotr i Paweł byli fundamentem pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej, Apostołami prześladowanymi za wiarę. Podobnie jak pozostali apostołowie Chrystusa, swoją wiarą, krwią i męczeństwem umocnili kościół i byli przyjaciółmi Boga. Odprawiono msze święte o 700 i 1800.

 

            2 lipca 2017 - msza święta w kościele mariackim

            Rozpoczął się sezon wakacyjno-urlopowy. Dla wiernego katolika nie ma urlopu od Pana Boga, uczestnictwa w eucharystii i codziennej modlitwy. Porządek mszy świętej w naszej parafii nie uległ zmianom. W dzisiejszą niedzielę na sumie w kościele mariackim zgromadziła się liczna rzesza wiernych, także spoza parafii przyjezdnych i turystów.

            W tygodniku katolickim "Niedziela" nr. 27/2017 z 2 lipca w dodatku "Kościół nad Odrą i Bałtykiem" ukazał się artykuł ks. Roberta Gołębiowskiego pt. "Nowa historia kościoła mariackiego w Chojnie". Autor pokazał, jak inicjatywa ks. Jana Zalewskiego przynosi owoce w postaci ożywienia murów świątyni modlitwą i sprawowaną tam eucharystią.  

 

            11 lipca 2017 - święto św. Benedykta

            Dziś przeżywaliśmy święto św. Benedykta, opata, patrona Europy. Św. Benedykt z Nursji w Umbrii (Włochy) żył na przełomie V i VI w. Jego życie opisał pap. Grzegorz Wielki w Księdze Dialogów. Ten wykształcony bogaty człowiek porzucił wszystko i oddał się życiu religijnemu. Przywdział strój mnicha, nauczał prawd wiary pasterzy mieszkających w pobliżu jego pustelni. Napływ uczniów skłonił go do założenia 12 klasztorów, nad którymi sprawował opiekę. Ok. 520 r. przeniósł się na górę Cassino, gdzie zbudował klasztor i napisał regułę zakonu Benedyktynów. Prowadził świątobliwe życie, podobnie i jego siostra św. Scholastyka. Zm. ok. 550 r. Jego wszechstronna działalność ewangelizacyjna, a potem jego braci zakonnych przyczyniła się do podniesienia poziomu życia religijnego, umiejętności uprawy roli i pracy w różnych rzemiosłach i sztukach. Dewizą benedyktynów "Ora et la bora" zyskał sobie miano ojca cywilizacji europejskiej i patriarchy Zachodu. Krzyż, pług i księga stały się atrybutami tego zgromadzenia zakonnego.

 

            22 lipca 2017 - wspomnienie św. Marii Magdaleny

            Przeżywaliśmy wspomnienie św. Marii Magdaleny. Wg. brewiarza, Magdalena była wierną uczennicą Chrystusa Pana i była obecna przy Jego śmierci. Pierwsza ujrzała Go po zmartwychwstaniu wczesnym rankiem dnia paschalnego. Jej kult w całym kościele rozpowszechnił się od XII w.

 

            23 lipca 2017 - wyznania al. Jakuba Rogowskiego

            W biuletynie "Echo" ukazał się trzeci odcinek wyznań Jakuba Rogowskiego kleryka AWSD w Szczecinie o swojej drodze do powołania kapłańskiego. Wszystkie odcinki godne przeczytania zamieszczone są w numerach 28, 29 i 30 z 2017 r. To świadectwo może kogoś zachęci do obrania podobnej drogi.

            Na tę niedzielę zostało przeniesione wspomnienie św. Krzysztofa (w kalendarzu - 25 lipca). Po mszy św. o godz. 1200 w kościele mariackim nastąpiło poświęcenie samochodów, motocykli i innych pojazdów przez ks. Jana Zalewskiego. Św. Krzysztof jest patronem kierowców, dlatego w tym dniu wiele mówiono o bezpieczeństwie na drogach. Po mszy św. funkcjonariusz policji zabrał głos i w swoim przemówieniu apelował do uczestników mszy świętej o poszanowanie życia i zdrowia w ruchu drogowym. Zmotoryzowanych uczestników tej uroczystości było bardzo dużo, wszystkie parkingi w okolicy były zajęte.

 

            25 lipca 2017 - św. Jakuba Apostoła patrona katedry szczecińskiej

            Ks. abp metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga wystosował do wszystkich parafii w archidiecezji zaproszenie do udziału w uroczystościach odpustowych na 25 lipca. Uroczystości trwają 21-25 lipca. W tych dnia odbyły się Rekolekcje Jakubowe, Nieszpory Jakubowe, główna uroczysta msza święta ze święceniami kapłańskimi dwóch diakonów: Jakuba Suszyńskiego i Dawida Lewandowskiego, a także jarmark jakubowy. W jarmarku udział wzięli członkowie grupy śpiewaków z naszej parafii "Jarzębinki".

 

            6 sierpnia 2017 - Święto Przemienienia Pańskiego

            Święto Przemienienia Pańskiego upamiętnia objawienie skierowane przez Jezusa do trzech uczniów: Piotra, Jakuba i Jana. W ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza zostało ono przedstawione jako nieziemska postać Jezusa rozmawiającego z Mojżeszem i Eliaszem - prawdopodobnie na górze Tabor. W tej przemianie - teofanii Chrystus objawił swoje Bóstwo, zjednoczył się z Ojcem. Z góry uczniowie usłyszeli głos: "To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie". Przemienienie Pańskie przedstawił na pięknym obrazie Rafael Santi (1517 r.)

 

            13 sierpnia 2017 - Czuwanie fatimskie

            W tym dniu wierni uczestniczyli w kolejnym nabożeństwie fatimskim. Po mszy świętej o godz. 1800 była adoracji najświętszego sakramentu, zakończona apelem i procesją z świecami.

 

            15 sierpnia 2017 - Wniebowzięcie NMP

            W naszej parafii jak i w całej Polsce, przeżywaliśmy uroczystości Wniebowzięcia NMP. Jest to święto, z którym zawsze kojarzą się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Te wianki i bukiety przyniesione do kościoła i poświęcone otrzymywały moc leczniczą. W tym dniu Bogurodzica Dziewica została wzięta do nieba, osiągnęła zbawienie, a dla Jej wyznawców stała się źródłem pociechy i nadziei. Chrześcijanie w ciągu stuleci stworzyli bogatą tradycję obchodów tego święta i liczne zwyczaje, które też wyrażają radość z okazji kończących się żniw i są okazją do podziękowania za plony. Polskie dożynki są jednym z najstarszych i bogatych w treści zwyczajów, a Maryję nazwano Patronką plonów.

            15 sierpnia obchodziliśmy też święto Wojska Polskiego, na pamiątkę zwycięskiej bitwy z armią czerwoną zwanej cudem nad Wisłą 15 sierpnia 1920 r. Agresja sowiecka zagrażała Polsce i całej Europie, dlatego zwycięstwo Polaków nad milionową armią Rosjan ma ogromne znaczenie w historii kontynentu.

 

            20 sierpnia 2017 - Pożegnanie ks. Wojciecha Koladyńskiego

            Decyzją ks. abp metropolity szczecińsko-kamieńskiego ks. Wojciech Koladyński został mianowany z końcem sierpnia prefektem szkół katolickich w Szczecinie. Tego dnia o godz. 1800 ks. Wojciech odprawił mszę świętą dziękując za chojeńskie lata. Parafianie żegnali swojego ulubionego kapłana, świetnego organizatora zajęć, utalentowanego kaznodzieję. Na pamiątkę otrzymał od parafian kielich jako dar wdzięczności od całej parafii. Bóg zapłać, księże Wojciechu, niech Najświętsza Panna Maryja oświeca ci dalszą kapłańską drogę. (Pożegnalne słowo ks. Wojciecha - "Echo" nr. 34/2017)

            W kościele mariackim po sumie odbył się koncert "Ave Maria". Wystąpili Beata Dunin-Wąsowicz (sopran) i Adam Zarzecki (tenor + organy). Słuchacze byli zachwyceni pięknem śpiewu.

 

            27 sierpnia 2017 - Przywitanie ks. Pawła Michniewicza

            Przywitaliśmy nowego wikariusza ks. Pawła Michniewicza który zastąpił ks. Wojciecha Koladyńskiego. Ks. Paweł został uroczyście przywitany w niedzielę 27 sierpnia, a przybył do naszej parafii 22 sierpnia. Dał się poznać jako energiczny, żywiołowy kapłan nawiązujący przyjacielskie kontakty z młodzieżą, którą będzie uczył religii od września. Oficjalnie posługę diakona rozpoczął 30 sierpnia.

            Caritas naszej parafii włączył się do ogólnopolskiej akcji "Tornister pełen uśmiechów", która ma na celu pomóc rodzicom wyposażyć dzieci w wyprawki szkolne.

 

&

aktualizowano: 2018-09-04
cofnij drukuj do góry