rozdzialy Historia | Chojna - serwis parafilany
Sobota, 24 lutego 2018 r. imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja Sobota II tygodnia Wielkiego Postu

EKUMENICZNA PARAFIA

W dodatku „Kościół nad Odrą i Bałtykiem: do tygodnika katolickiego „Niedziela” (nr 5 z 4 lutego 2018) możemy przeczytać wywiad -Leszek Wątróbski rozmowa z ks. Janem Zalewskim, proboszczem parafii św. Trójcy w Chojnie

ks. Jan Zalewski w Danii 1997-2016

Działalność ekumeniczna ks. Jana Zalewskiego w Danii i w Polsce.

Dzieje kościoła św. Trójcy i klasztoru augustianów w Chojnie

Od założenia do reformacji

Klasztor augustianów-eremitów w Chojnie założony został w 1290 roku. Fundację konwentu, zatwierdzoną 3 grudnia 1290 roku przez biskupa kamieńskiego Jaromira I Rugijskiego, przypisuje się margrabiom brandenburskim z dynastii askańskiej, którzy od 1270 roku władali ziemią chojeńską. Klasztor został zlokalizowany w obrębie murów obronnych we wschodniej części miasta, nieopodal słowiańskiej chyży. W ciągu XIV wieku zbudowano w trzech etapach kościół klasztorny, który swym stylem nawiązuje do tak zwanej architektury askańskiej.

»

ul. Malarska 24, 74-500 CHOJNA, tel. 0-91/414-10-26 fax. 0-91/414-39-35 2018 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone