Czwartek, 26 kwietnia 2024 r. imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda Piątek IV tygodnia okresu wielkanocnego

Kronika parafialna I 2016 - XII 2016

Styczeń 2016 - grudzień 2016

w tym między innymi 1 września 2016 - przekazanie parafii

przez ks. prałata Antoniego Chodakowskiego nowemu proboszczowi ks. kananonikowi Janowi Zalewskiemu

EKUMENICZNA PARAFIA

W dodatku „Kościół nad Odrą i Bałtykiem: do tygodnika katolickiego „Niedziela” (nr 5 z 4 lutego 2018) możemy przeczytać wywiad -Leszek Wątróbski rozmowa z ks. Janem Zalewskim, proboszczem parafii św. Trójcy w Chojnie

Dzieje kościoła św. Trójcy i klasztoru augustianów w Chojnie

Od założenia do reformacji

Klasztor augustianów-eremitów w Chojnie założony został w 1290 roku. Fundację konwentu, zatwierdzoną 3 grudnia 1290 roku przez biskupa kamieńskiego Jaromira I Rugijskiego, przypisuje się margrabiom brandenburskim z dynastii askańskiej, którzy od 1270 roku władali ziemią chojeńską. Klasztor został zlokalizowany w obrębie murów obronnych we wschodniej części miasta, nieopodal słowiańskiej chyży. W ciągu XIV wieku zbudowano w trzech etapach kościół klasztorny, który swym stylem nawiązuje do tak zwanej architektury askańskiej.