Sobota, 21 października 2017 r. imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza Sobota XXIX tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Bł. Jakuba Strzemię

Kościół Mariacki

Odbudowa kościoła Mariackiego

PRZYGOTOWANIA DO ODBUDOWY - 1987r.

Po wojnie Chojna ( Königsberg ) wróciła do Polski. Już wkrótce po wojnie rozpoczęto w Szczecinie prace nad planami odbudowy kościoła. Uprzątnięto gruz z wnętrza kościoła i odnowiono niektóre boczne kapliczki. Ze względu na brak pieniędzy prace zostały wstrzymane. Z czasem zawaliło się dziewięć larów, a kościół zapełnił się ponownie gruzem. Do ruiny kościoła mariackiego złożono również gruz z odbudowanego ratusza.

»

Historia rozbudowy kościoła Mariackiego

Niewiele wiadomo o początkach kościoła Mariackiego. Zakładając, że od początków miasta świątynia ta pełniła funkcję kościoła parafialnego, można przyjąć, że po raz pierwszy została pośrednio wymieniona w dokumencie Barnima I z 1274 roku, w którym jako jeden ze świadków wystąpił proboszcz chojeński Adam. W sposób bezpośredni mowa o parafii w 1282 roku, kiedy to margrabiowie Otto i Konrad patronat nad nią zawierzyli templariuszom z Rurki. Pod wezwaniem maryjnym (Ecclesie beate virginis) kościół wymieniony został dopiero w dokumencie rady miejskiej z 1312 roku.

»

ul. Malarska 24, 74-500 CHOJNA, tel. 0-91/414-10-26 fax. 0-91/414-39-35 2017 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone