Sobota, 27 lipca 2024 r. imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa Sobota XVI tygodnia okresu zwykłego

Historia

Historia 2 sierpnia 2018 wyświetleń: 1864

Kronika parafialna I 2016 - XII 2016

Styczeń 2016 - grudzień 2016

w tym między innymi 1 września 2016 - przekazanie parafii

przez ks. prałata Antoniego Chodakowskiego nowemu proboszczowi ks. kananonikowi Janowi Zalewskiemu

KRONIKA PARAFIALNA

Anno Domini 2016

 

Od 8 grudnia 2015 r. do 20 listopada 2016 r. przeżywamy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, ustanowiony przez papieża Franciszka. Ojciec Święty napisał do całej społeczności świata, że Jego "gorącym życzeniem jest, aby chrześcijanie przemyśleli podczas jubileuszu uczynki miłosierdzia względem ciała i względem ducha. Będzie to sposobem na obudzenie naszego sumienia, często uśpionego w obliczu dramatu ubóstwa, a także umożliwi nam coraz głębsze wejście w serce Ewangelii, gdzie ubodzy są uprzywilejowani dla Bożego miłosierdzia" (cyt. Misericordiae vultus. Papież Franciszek). Na ten rok powstałą specjalna modlitwa roku Świętego miłosierdzia.

Rok 2016 to 1050 rocznica chrztu Polski, który nasze plemiona przyjęły 966 r. Wtedy to książę Mieszko I przyjął chrzest święty i wprowadził swoich pobratymców do Kościoła oraz w świat kultury łacińskiej. Odtąd wszystko zaczęło się zmieniać: zwyczaje, obyczaje, kultura, nauka, polityka, ludzie, naród, społeczeństwo, kościół. Szczególnie obchody tej rocznicy odbywać się będą w kwietniu bieżącego roku.

 

13 stycznia 2016

Od początku roku 2016 w parafii pw. Świętej Trójcy w Chojnie byli kapłani: prob. ks. Antoni Chodakowski i ks. Wikariusz Wojciech Koladyński.

W tym dniu odbył się diecezjalny etap 26 Olimpiady Teologii Katolickiej w Szczecińskiej Kurii. Uczestniczyło 111 uczniów z 13 szkół, w tym - z Chojny uczniowie ks. Wojciecha Koladyńskiego. Hasłem tego rocznej edycji olimpiady jest: "Święty Jan Paweł II - wychowawca młodych pokoleń". Uczeń ks. Wojciecha Rafał Karpicki z technikum informatycznego (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych) w Chojnie uczestniczył też w etapie ogólnopolskim w kwietniu br. w Łowiczu.

 

18-19 luty 2016 - Peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży w parafii Świętej Trójcy w Chojnie.

Osiemnastego lutego do naszej parafii zawitał krzyż z ikoną Matki Bożej jako znaki światowych dni młodzieży, które odbędą się w lipcu bieżącego roku. 18 lutego przybył do naszej parafii ks. bp. Błażej Kruszyłowicz, aby wraz z kapłanami dekanatu koncelebrować Eucharystię w obecności świętych znaków. Czuwaniem i modlitwą wierni naszej parafii przygotowywali się do obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski i do lipcowego spotkania  z papieżem Franciszkiem w Krakowie. 19-ego lutego symbole Światowych Dni Młodzieży odjechały do Lipian.

(tutaj zdjęcie)

20 lutego 2016 - Wielkopostny dzień skupienia

W tym dniu do parafii Świętej Trójcy w Chojnie przyjechał ojciec dr. Nilson Mathiu Kakkattupilly - charyzmatyk z Indii. Obecnie ojciec Mateusz jest dyrektorem w Centrum Ewangelizacji w Berlinie. W naszym kościele będzie głosił Słowo Boże, modlił się o uzdrowienie duchowe i fizyczne. W programie spotkań z ojcem Mateuszem jest Koronka do Bożego Miłosierdzia, różaniec, Msza Święta, spotkania w salach klasztornych oraz apel.

26 lutego 2016

W kaplicy Kościoła Świętej Trójcy, po prawej stronie ołtarza, została ustawiona drewniana rzeźba wielkości naturalnej - figura Pana Jezusa. Postać Jezusa w białej szacie, z podniesioną do błogosławieństwa prawą ręką, wykonana w realistycznym stylu, jest wielce wymowna i emanuje boskością. Biała szata nosi ślady "krwi". Wg. ks. Antoniego Chodakowskiego, figura była postrzelona w czasie działań wojennych i pozbawiona prawej ręki. Po rekonstrukcji i odmalowaniu stanęła w kaplicy naszego kościoła.

           Wg. tekstu ogłoszonego w niemieckim periodyku "Königsberger Kreiskalender", figura została kupiona w latach 20-tych XX w. od biednego włoskiego rzeźbiarza przez dziedzica majątku w Stołecznej (Stolzenfelde) i ustawiona w 1912 r. w kamiennej kapliczce niedaleko Trzcińska Zdroju. Po latach, w 1992 r. ks. Mieczysław Żołędziejewski, nie dysponując żadną kaplicą w Trzcińsku, przekazał figurę dla kościoła Świętej Trójcy w Chojnie. W czasie działań wojennych w 1945 r. żołnierze rosyjscy uczynili z figury tarczę strzelnicą. Chrystus w tej historycznej figurze, zmasakrowany, obity przez człowieka, a zarazem przebaczający i błogosławiący, otoczony kultem, jest znakiem Bożego miłosierdzia dla dzisiejszego świata.

 

11 marca 2016 - Trwa Wielki Post

Odprawiana w każdy piątek droga krzyżowa skupia na modlitwach wielu parafian. Jedno z tych nabożeństw było wykonane przez panie śpiewające w zespole Retro. Słowa i melodia, na wzór starodawnych śpiewów pasyjnych, oddawały nastrój męki Pańskiej. "Rozmyślajmy dziś, wierni chrześcijanie, na śmierć okrutną Jezusa skazanie, gdzie niewinnego Piłat dekretuje, z łotry winuje" - to stacja pierwsza. W tym też dniu został wykonany wystrój ołtarza adoracji, tzw. ciemnicy.

(tutaj zdjęcia)

13-19 marca 2016 - Rekolekcje wielkopostne

W tych dniach odbyły się rekolekcje wielkopostne w naszej parafii - trzy dni dla uczniów wszystkich chojeńskich szkół i trzy dni - dla dorosłych. W tym roku ks. prob. Antoni Chodakowski zaprosił do głoszenia nauk rekolekcyjnych o. Franciszkanina Alberta Ireneusza Krzywańskiego z Choszczna.

W przedostatni piątek przed Wielkanocą ulicami Chojny przeszła droga krzyżowa od kościoła Świętej Trójcy do katedry Najświętszej Maryi Panny, następnie pod figurę Jana Pawła II i zakończyła się w kościele parafialnym.

18 marca w kościele Świętej Trójcy odprawiono uroczystą Mszę Świętą z okazji Jubileuszu 70-lecia Szkoły im. Janusza Korczaka w Chojnie. Cała społeczność szkolna polecała Bogu siebie - uczniów i nauczycieli we wspólnej modlitwie.

19 marca w naszym kościele ks. Paweł Michniewicz odprawił Mszę Świętą prymicyjną. Na kapłańską drogę otrzymał życzenia obfitości łask Bożych na każdy dzień służby Kościołowi, opieki Maryi Matki kapłanów oraz patrona dnia dzisiejszego św. Józefa. Życzenia płynęły od dzieci, młodzieży, róż żywego różańca i wielu parafian. Czytamy na odwrocie obrazka prymicyjnego księdza Pawła: "Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy. Z nich zaś największa jest miłość" (1 Kor 13, 13).

 

                24 marca 2016 Wielki czwartek

            Na pamiątkę dnia ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa w Wielki Czwartek, po komunii świętej i modlitwie za kapłanów składano podziękowania wszystkim żyjącym i zmarłym, posługującym w naszej parafii i wywodzącym się z niej kapłanom za oddanie służbie Bogu i Kościołowi, za troskę o rozwój życia duchowego parafian, za modlitwy i nauki, za rozdawane komunie święte i wszystkie sakramenty. Niechaj Jezus Najwyższy Arcykapłan obdarza Was swoją miłością, udziela potrzebnych łask. Bóg zapłać i szczęść Boże. Życzenia skierowane były do ks. prob. Antoniego Chodakowskiego, ks. wik. Wojciecha Koladyńskiego oraz do wywodzącego się z naszej parafii ks. Wiesława Boreckiego, ks. Lucjana Chronchola i o. Marka Cieślika. Róże żywego różańca zapewniały kapłanów o swojej modlitwie.

 

                25-27 marca 2016 - Triduum Paschalne

            W parafii Świętej Trójcy, jak w całym katolickim świecie Wielkanoc jest świętem najwyższej rangi obchodzonym na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Wielkanoc daje nam łaskę odpuszczenia grzechów i zbawienia wiecznego. Wspólnota Rycerstwa Niepokalanej w okresie wielkiego postu 2016 r. prowadziła nabożeństwo Godzinki o Męce Pańskiej. W wielką sobotę parafianie wraz z dziećmi tłumnie przybywali do kościoła aby poświęcić pokarmy.

 

                14 -16 kwietnia 2016 - Obchody rocznicy chrztu Polski w Gnieźnie

            Trzy dniowe obchody 1050 rocznicy chrztu Polski w Gnieźnie z udziałem najwyższych dostojników Kościoła, władzy państwowej i licznej rzeszy wiernych były faktem znaczącym dla wszystkich katolików w Polsce. Z tej okazji parafianie w modlitwach oddawali naszą ojczyznę opiece Bożej.

 

                18 kwietnia 2016

            W tym dniu ks. prob. Antoni Chodakowski wystosował pismo do Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego Arcybiskupa Andrzeja Dzięgo, w którym poinformował Jego Ekscelencję o ukończeniu wieku 75 lat (22 czerwca 2016) i w związku z tym złożył rezygnację z pracy duszpasterskiej jako proboszcz parafii Świętej Trójcy w Chojnie.

 

            23 kwietnia 2016

            Dzień świętego patrona ks. Wojciecha Koladyńskiego czyli imieniny. Ukochany przez dzieci i młodzież, podziwiany przez dorosłych ks. Wojciech wikariusz  w naszej parafii został obdarzony z tej okazji mnóstwem dobrych życzeń, zapewnieniami o modlitwach w jego intencji, śpiewem i kwiatami.

            Życzenia składali:  Agata Pilitowska, Bartosz Jakubik, Aleksandra Pietrucha i Kacper Góra oraz cała rzesza parafian. Błogosławieństwa Bożego, opieki Maryi Niepokalanej oraz wstawiennictwa świętych Pańskich na dalszą posługę życzono wszystkim obecnym na Mszy Świętej kapłanom.

            Ks. Wojciech sprawuje posługę kapłańską w naszej parafii od 1 lipca 2014.

 

            25 - 29 kwietnia 2016 Rekolekcje kapłańskie w Pradze

            W tych dniach w Pradze odbyły się kapłańskie rekolekcje pod hasłem "Radość bycia miłowanym i radość miłowania". W rekolekcjach wypełnionych modlitwami, medytacją, naukami i nabożeństwem uczestniczył ks. prob. Antoni Chodakowski. Przy okazji zwiedzano wiele ciekawych miejsc: Miśnię, Hradczany, klasztory i biblioteki klasztorne w Pradze i okolicy. 27 kwietnia w rezydencji Arcybiskupów na Hradczanach uczczono drugą rocznicę kanonizacji Jana Pawła II.

            25 kwietnia - 06 maja 2016

            Ks. Antoni Chodakowski odwiedził chorego Niemca Hansa Jurgena Ziele w szpitalu w Schwedt. Wizyta odbyła się na prośbę chorego na nowotwór mózgu, trzustki i płuc. Hans zadzwonił do Urzędu Gminy 25 kwietnia, aby prosić księdza o wizytę. Hans, a po polsku Janek, był szeroko znany i ceniony jako strażak współpracujący z chojeńską Ochotniczą Strażą Pożarną, tym bardziej, że mówił po polsku i często uczestniczył w życiu naszej społeczności. Ks. Antoni poprosił parafian, w tym strażaków, o modlitwę w intencji chorego. Po otrzymaniu wiadomości od Janka Ziele o wielkim pragnieniu przyjęcia chrztu świętego, ks. Antoni udzielił mu tego sakramentu. Chory w tym czasie czyli 6 maja został wypisany do domu w stanie dość dobrym. Zapytał księdza Antoniego, czy może przyjmować Komunię Świętą. Ksiądz zapewnił, że przygotuje go do Pierwszej Komunii Świętej. 22 maja Janek przystąpił do Komunii i poczuł się szczęśliwy oraz bezpieczny. Otrzymał również namaszczenie chorych i wypowiedział te słowa: "Mocno wierzę, że jest Bóg". Niestety, choroba nie pozostawiała złudzeń. W wieku 62 lat Janek zmarł 14 czerwca 2016 roku jako neofita, jeszcze jedna owieczka odnaleziona przez Boga.

 

            15 maja 2016 - Pierwsza Komunia Święta w parafii Świętej Trójcy

            Po trzy letnim przygotowaniu przez katechetkę Annę Wojewodę, rodziców i kapłanów, 45 dzieci z naszej parafii przystąpiło po raz pierwszy do Komunii Świętej. W czasie przygotowań dzieci poznawały istotę Jezusa Eucharystycznego, a głównie uczyły się, jak być prawdziwym chrześcijaninem. Na krótko przed uroczystością pierwszej spowiedzi i komunii, pisały listy do Jezusa, zapraszając Go swoich serduszek. 

(Tutaj zdjęcie zbiorowe)

 

            22 maja 2016 - Niedziela Świętej Trójcy

            Jego Ekscelencja ks. bp Marian Błażej Kruszyłowicz udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży w naszej parafii. Bierzmowani składali  podziękowania przede wszystkim Panu Bogu w Trzech Osobach za dar życia i za to, że posyła do nich swojego Ducha. Dlatego wołajmy: Chwałą Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu. Dziękujemy Ekscelencji biskupowi, księdzu proboszczowi prałatowi Antoniemu Chodakowskiemu za dar Ducha Świętego, księdzu Wojciechowi Koladyńskiemu i panią katechetką za wiedzę i wiarę, naszym rodzicom, świadkom i bliskim, że dzielą z nami tę radość. Wierzymy, że Trójca Święta będzie wspierać wszystkich na drogach życia. Ten dzień, to również święto parafii - odpust parafialny z uroczystą Mszą Świętą.

 

            26 maja 2016 - Uroczystość Bożego Ciała

            Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, to w naszej parafii święto związane z tradycyjną procesją z Najświętszym Sakramentem. W procesji pod baldachimem kroczył ks. prob. Antoni z Najświętszym Sakramentem w monstrancji w asyście kapłanów, służby liturgicznej i parafian. Procesja prowadziła do czterech ołtarzy na trasie: pierwszy ołtarz przy kościele Świętej Trójcy, drugi przy figurze Jana Pawła II, trzeci  na ulicy Kościuszki i czwarty przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zakończenie procesji nastąpiło w sąsiedniej parafii. Wiele osób zaangażowało się w organizację święta. Parafianki przygotowały ołtarze z mnóstwem kwiatów i zieleni, policja i straż pożarna zajęli się ruchem drogowym dla bezpiecznego przemarszu, koła żywego różańca, rycerstwo niepokalanej i wspólnota św. Idziego nieśli chorągwie, sztandary i figury. Trzeba też było przygotować nagłośnienie przenośne, tym zajęła się młodzież. w Dzisiejszym dniu grono ministrantów powiększyło się o cztery osoby, które podczas Mszy Świętej o godzinie 11:00 złożyły ślubowanie przez ołtarzem. Byli to: Bartosz Jakubik, Kacper Góra, Szymon Bosy i Krystian Duczmiński. Większość mieszkańców Chojny uczestniczy w procesji Bożego Ciała. Należy zaznaczyć, że była to już 24 wspólna procesja dla obu parafii w Chojnie.

(tutaj zdjęcia)

 

            31 maja 2016

            Ksiądz Wojciech Koladyński obchodził swój uroczysty dzień, bowiem minęły dwa lata od chwili, gdy ksiądz biskup namaścił jego dłonie sakramentem kapłaństwa. Parafianie, a w szczególności dzieci i młodzież, dziękując mu za posługę kapłańską, życzyli obfitości łask i aby wzrastał w świętości każdego dnia pod opieką Maryi Matki Kapłanów i wszystkich świętych. Uduchowiony, szlachetny i pełen wiary sposób głoszenia Słowa Bożego zjednał księdzu Wojciechowi sympatię w parafii i w szkole, w której prowadził lekcje religii. Szczęść Boże!

czerwiec 2016

            W szkołach już końcowe zajęcia, czas wycieczek, więc ks. Wojciech Koladyński niestrudzony w pracy z młodzieżą, pojechał z uczniami na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzili najważniejsze zabytki sakralne i świeckie, zacieśnili więzy przyjaźni i odetchnęli "wielkim światem".

(tutaj zdjęcie)

 

            06 - 07 czerwca 2016 - Olimpiada w Niepokalanowie

            W tych dniach odbył się finał XX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w Niepokalanowie. Ks. Wojciech Koladyński katecheta w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie dotarł z uczniem Rafałem Karpickim (technikum informatyczne) do finału. Rafał zdobył 82 pkt. na 90 możliwych jednak nie zakwalifikował się do końcowej siódemki, ale była to dla niego przygoda z Pismem Świętym i jeszcze jedno życiowe osiągnięcie. Konkurs ma zachęcić młodzież do rozumnego czytania Pisma Świętego, a rywalizacja w przebiegu konkursu stanowi rodzaj ewangelizacji. Organizatorem konkursu jest Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Ks. Wojciech udzielił z tej okazji krótkiego wywiadu dla telewizji "Trwam".

(tutaj zdjęcie)

 

            13 czerwca 2016 - 75 rocznica urodzin ks. prob. Antoniego Chodakowskiego i 51 rocznica posługi kapłańskiej

            Parafianie i goście z poza parafii uczcili 51 rocznicę przyjęcia sakramentu kapłaństwa i 75 rocznice urodzin proboszcza Antoniego Chodakowskiego, który jest administratorem parafii Świętej Trójcy od 19 listopada 1984 r., a więc 32 lata. W tę uroczystą niedzielę kościół parafialny pękach w szwach, nawet zabrakło miejsca we wnętrzu kościoła. Wierni dziękowali Panu Bogu za to, że ksiądz Antoni pracuje wśród nas, w naszej parafii, dla której zrobił tyle dobra. Doprowadził do świetności budynek kościoła i klasztoru, zajmował się odbudową kościoła mariackiego w ruinie, wdrożył wiele działań na rzecz ewangelizacji parafian. Życzenia były liczne, bowiem rocznice zbiegły się również z dniem świętego patrona Antoniego. W życzeniach uczestniczyły m. in. róże żywego różańca, dzieci przygotowane przez katechetkę Annę Wojewodę oraz indywidualni parafianie. Szczęść Boże!

 

            Lipiec 2016 - Pielgrzymowanie na Jasną Górę

            Wyjątkowo długa 1050 km. 25 Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę wyjechała w tym roku ze Świnoujścia, a zakończyła się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (Kraków). W pielgrzymce jechało 250 osób. Pierwsi pielgrzymi wyruszyli ze Świnoujścia 2 lipca, a na Jasną Górę dotarli 10 lipca. Najstarszy pielgrzym miał 78 lat, a najmłodszy - 7 lat. W pielgrzymce brał udział kolarz z naszej parafii Jacek Prętki, mieszkaniec wsi Rurka, która jest filią naszej parafii. Część rowerzystów udała się z Jasnej Góry do Łagiewnik, aby osiągnąć dystans 1050 km. - tyle, ile lat minęło od chrztu Polski. A także aby w roku miłosierdzia Bożego nawiedzić świątynię w Łagiewnikach. Pan Jacek w 1992 r. uczestniczył w pierwszej rowerowej pielgrzymce ze Szczecina na Jasną Górę.

 

            21 - 31 lipca 2016 - XXXI Światowe Dni Młodzieży

            Cała Polska młodzież z entuzjazmem przygotowuje się do XXXI Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W dniach 27 - 31 lipca będzie też w Polsce papież Franciszek z wizytą apostolską. Trwają przygotowania organizacyjne i duchowe. Trzeba zakwaterować tysiące młodych ludzi z całego świata u życzliwych osób w ich domach, nakarmić, pokazać drogę itp. Jak zwykle niestrudzony ks. Wojciech Koladyński z grupą młodzieży jedzie do Krakowa. Z parafii Świętej Trójcy uczestniczą lektorzy: Łukasz Roman, Marcin Sakowski i Piotr Bil. Ze wspólnoty świętego Idziego: Karolina Kowal, Sylwia Janiak vel Kubiak, Dominka Miller, Magdalena Madejczyk, Łukasz Roman i Konrad Miller. Do grupy dołączył też ks. Lucjan Chronchol, pochodzący z naszej parafii. Radosne twarze widoczne na pamiątkowych zdjęciach świadczą o tym, że uczestnicy ŚDM i spotkań z papieżem zostali "naładowani radością istnienia" w świadomości z Bogiem.

            W czasie ŚDM papież Franciszek odwiedził Kraków, Częstochowę i Oświęcim. Spotkanie z młodzieżą na Błoniach Krakowskich było pełne wiary, nadziei i miłości. Te dni przebiegły bez zakłóceń, mimo ogólnie panującej psychozy zagrożenia ze strony terrorystów, którzy w innych krajach w tym czasie dokonali wielu zamachów. Bogu niech będą dzięki.

(tutaj zdjęcia)

 

            26 - 28 sierpnia 2016 - Dni Integracji i Ekumenizmu w Chojnie

            Po raz XXVII odbyły się w Chojnie Dni Integracji i Ekumenizmu.

            W myśl soboru dialog ekumeniczny ma charakter wspólnego szukania prawdy, w szczególności prawdy o kościele. Prawda bowiem kształtuje sumienia nadając kierunek postępowaniu na rzecz jedności. Prawda ta zarazem poddaje sumienia i czyny chrześcijan, rozdzielonych braci, Chrystusowej modlitwy o jedność. Modlitwa i dialog wzajemnie się umacniają i przynoszą obfite owoce. (Jan Paweł II papież "Ut unum sint" 33 o ekumenizmie).

            Wzorem lat ubiegłych oficjalne otwarcie dni odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie. Po otwarciu odbędzie się czytanie utworów Henryka Sienkiewicza po polsku i niemiecku. Rok 2016 jest rokiem Henryka Sienkiewicza. W drugim dniu Niemcy i Polacy uczestniczący w tym wydarzeniu spotkali się na cmentarzu komunalnym przy kamieniach pamięci, aby modlić się za zmarłych dawnych i obecnych mieszkańców Chojny. Modlitwie towarzyszył zespół instrumentów dętych z Eberswalde. Kulminacyjnym punktem corocznych dni było nabożeństwo ekumeniczne z udziałem kapłanów katolickich, protestanckich, ewangelickich i prawosławnych z kraju i zagranicy. Celebrans ks. Antoni Chodakowski poprosił Jego Ekscelencję ks. abp. Andrzeja Dzięgę o przewodniczenie wspólnej modlitwie, prowadzącej do wzajemnego zrozumienia, pojednania i integracji transgranicznej. Byłą to wzniosła modlitwa do Jednego Boga Ojca, chociaż w różnych język i kultach. Kościół mariacki na te dni stał się miejscem wystaw, wykładów i koncertów. Po nabożeństwie odbył się polsko-niemiecki okrągły stół objazdowy, polegający na obywatelskiej dyskusji o polsko-niemieckim sąsiedztwie.

            W tym roku wystawa autorstwa dr hab. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego Radosława Skryckiego nosi tytuł: "Kościół Mariacki w dawnej ikonografii" i towarzyszy jej naukowe wprowadzenie autora. Radosław Skrycki jest rodowitym chojnianinem.  Graficznie wystawę opracował Maciej Ostrowski. Mgr Michał Gierke wygłosił wykład na temat "Dziedzictwo zapomniane, dziedzictwo zadbane. Losy kościoła mariackiego po II wojnie światowej". Sobotni dzień zakończył się pięknym koncertem muzyki sakralnej  w wykonaniu "Pomerania Ensemble" pod kierunkiem muzycznym Anny Kowalskiej-Stępień i Agnieszki Roguskiej (organy). W koncercie pt. "Chwalimy Cię, błogosławimy Cię" znalazły się utwory kompozytorów z różnych epok, m. in. Mikołaja Gomółki, Heinricha Schütza, Wacława z Szamotuł, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Carla Löwego, Williama Byrda, Claudia Monteverdiego i innych. W trzecim dniu w niedzielę odbyło się nabożeństwo ewangeliczne w języku niemieckim w kościele mariackim i Msza Święta w j. polskim w kościele Świętej Trójcy.

            Szczególnym gościem nabożeństwa ekumenicznego był ks. Jan Zalewski, przyszły proboszcz naszej parafii.

 

            28 sierpnia 2016 - Pożegnanie ks. prob. Antoniego Chodakowskiego

            Msza Święta dziękczynna za posługę kapłańską ks. prob. Antoniego Chodakowskiego rozpoczęła się procesją wejścia ze sztandarami, ogniem oraz śpiewem. Komentarz wprowadzający wygłosił ks. Wojciech Koladyński. Słowa podziękowania płynęły od dzieci: Agaty Politowskiej i Bartłomieja Jakubika. Kazanie w imieniu księdza arcybiskupa wygłosił ks. infułat Edmund Cybulski. Po Komunii Świętej słowa pożegnania do parafian skierował ks. Antoni Chodakowski. Po błogosławieństwie ks. Wojciech Koladyński odczytał podziękowania i życzenia dla odchodzącego proboszcza, a potem długo i serdecznie żegnali ks. Antoniego parafianie, wpisując się do księgi pamiątkowej, wręczając listy lub szepcząc na ucho dobre słowo.

            Ks. Wojciech Koladyński przedstawił dorobek 32-letniej kapłańskiej posługi w naszej parafii ks. Antoniego. Od 19 listopada 1984 r. do 31 sierpnia 2016 r. wydarzyło się:

Posługa księdza proboszcza trwała 11566 dni. W tym czasie zostało odprawionych ok. 30000 Mszy Świętych, rozdano ok. 2250000 Komunii Świętych

Sakrament chrztu świętego przyjęło 1317 osób
Ks. Prob. przyjął sakrament chrztu świętego 29 czerwca 1941 r. w parafii pw. Świętego Antoniego w Międzyrzeczu Koreckim, diecezja Łucka, województwo Wołyń.

Sakrament Eucharystii po raz pierwszy przyjęły 1773 osoby.
Ks. prob. przyjął sakrament Eucharystii po raz pierwszy w maju 1949 r. w parafii pw. Świętego Michała w Karlinie; mieszkał w Karwinie, parafia Karlino.

Sakrament bierzmowania przyjęło 2375 osób.
Ks. prob. przyjął sakrament bierzmowania 16 czerwca 1950 r. w parafii Karlino

Sakrament małżeństwa przyjęło 605 par.

Odeszły do Pana 1024 osoby.

            Na okoliczność odejścia ks. Antoniego na emeryturę, ks. Wojciech Koladyński i Anna Wojewoda przygotowali wystawę fotografii obrazujący 32-letnią pracę proboszcza. Wystawa będzie dostępna do końca listopada.

            Sierpień 2016 - Porządkowanie dokumentacji parafialnej

            Przez cały sierpień katechetka Anna Wojewoda porządkowała dokumentację parafialną, fundacyjną i dziekańską, aby nowo przybyły proboszcz mógł łatwo zapoznać się z dokumentami. W 9-ciu segregatorach umieściła pisma i zdjęcia z lat 1974 - 2016 jako archiwum parafii Świętej Trójcy. W 44 segregatorach została umieszczona dokumentacja pracy Fundacji Kościół Mariacki w Chojnie z lat 1988 - 2016. 13 segregatorów zielonych zwiera dokumentację dziekańską. Uporządkowane zostały też inne parafialne dokumenty. Anna Wojewoda pracowała w parafii Świętej Trójcy 30 lat, od 1 września 1986 - 31 sierpnia 2016 r.

 

            1 września 2016 - Nowy proboszcz Jan Zalewski

            Pismem z dnia 8 sierpnia 2017 r. Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński Ksiądz Andrzej Dzięga poinformował ks. Antoniego Chodakowskiego, że nowym proboszczem parafii Świętej Trójcy będzie ks. kan. mgr Jan Zalewski od 1 września br. Ks. Jan ma przyjąć mienie parafialne przez protokół zdawczo-odbiorczy w obecności ks. wicedziekana. 31 sierpnia 2016 r. dekretem ks. abp. Andrzeja Dzięgi z dnia 8 sierpnia 2016 przekazano pełnomocnictwa do podpisywania dokumentów i przelewów związanych z parafią i odbudową kościoła mariackiego, jak również dysponowania kontami bankowymi parafii i fundacji - księdzu Janowi Zalewskiemu z dn. 1 września. Przekazania dokonał odchodzący ks. prob. Antoni Chodakowski.

            Koronka do Bożego miłosierdzia z udziałem odchodzącego proboszcza i nowo przybyłego była niezwykła uroczysta. Ks. Antoni wspominał dobre i gorsze chwile swojej posługi, a nowo przybyły prob. Przedstawił pokrótce zadania i plany które go czekają.

 

            4 września 2016 - Msza inauguracyjna ks. prob. Jana Zalewskiego

            W tę niedzielę ks. Jan Zalewski odprawił Mszę Świętą inauguracyjną na początek posługi proboszczowskiej w naszej parafii.

            Przed Mszą Świętą ks. prob. został uroczyście wprowadzony do kościoła Świętej Trójcy przez ks. kan. Jerzego Tobiasza z Myśliborza. Klucze do świątyni wręczyli mu przedstawiciele rady parafialnej: Dorota Majka-Żarkowska i Lech Żarkowski. Doradca prezydenta RP Paweł Mucha w liście gratulacyjnym napisał, iż wyraża pełne przekonanie, że posługa ks. prob. odbywać się będzie z korzyścią dla wspólnoty parafialnej oraz dla dobra całego Kościoła. Burmistrz dzielnicy Żoliborz miasta stołecznego Warszawy z dużym zainteresowaniem przyjął wiadomość o kolejnym etapie drogi życiowej księdza kanonika. Prezes Stowarzyszenia Nasz Targówek Grzegorz Zawistowski napisał o wspólnych latach pracy z księdzem Zalewskim przy organizowaniu rajdów dla młodzieży. Uczestnicy rajdów przyjechali na motocyklach z Warszawy, Białegostoku i Moniek, aby towarzyszyć księdzu Janowi w objęciu nowej parafii. Wspominali podróże do wschodniej, południowej, północnej i zachodniej Europy i dziękowali za obecność na szlaku rajdowym organizatorowi i uczestnikowi tych rajdów - księdzu Janowi Zalewskiemu. Byli obecni ze sztandarem Kawalerowie Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika z Gryfina.  Na inaugurację posługi przybył Prezes Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Szczecinie - Władysław Jefremienko, Starszy Cechu Rzemiosła Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców z Gryfina - Krzysztof Motyka, który wyraził swoje życzenia słowami: "aby posługa duszpasterska w naszej wspólnocie parafialnej była dla księdza źródłem stałej radości i satysfakcji oraz przyniosła obfite owoce duchowe dla dobra ludu Bożego." Był obecny także jeden z najstarszych rzemieślników w Powiecie Gryfińskim, ojciec ks. Jana, mistrz krawiecki pan Edward Zalewski oraz liczny rzemieślnicy z Gryfina m.in: Grzegorz Staruk i Ryszard Simiński. Na dzień objęcia probostwa przez ks. Kanonika, przybyli również burmistrz Chojny Adam Federowicz, burmistrz Gryfina Mieczysław Sawaryn, burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz oraz wicestarosta powiatu kamieńskiego Marek Matys. Szkoły m. st. Warszawy (współpracujące z ks. Janem w projekcie rajd szlakiem hymnu) reprezentowała Anna Moczulska. Uroczystość uświetnił chór polonijny z Flensburga „Polcanto”.  Przewodniczący Fundacji Kościół Mariacki Peter Helbich z Hanoweru wystosował list okolicznościowy, pisząc: "Życzę wszystkiego dobrego, a przede wszystkim błogosławieństwa Bożego. Niech Bóg księdza na tym nowym stanowisku chroni i strzeże. Mamy nadzieję, że ksiądz szybko "odnajdzie" się w Chojnie."

            Życiorys nowego ks. prob. Jana Zalewskiego

            Jan Zalewski ur. 3 grudnia 1961 r. w Gryfinie. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Omieczyńskiego w Gryfinie, maturę zdał w 1980 r. W tym samym roku rozpoczął naukę w wyższym seminarium duchownym w Gościkowie w Paradyżu (1980-1982) oraz w Szczecinie (1982-1985). Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. bp. Kazimierza Majdańskiego 15 grudnia 1985 r. w Szczecinie. W latach 1986-1997 był Członkiem Wspólnoty Świętej Rodziny oraz budowniczym części kompleksu naukowego Instytutu Studiów nad Rodziną w Łomiankach. Odbył studia specjalistyczne w ISnR w Akademii Teologii Katolickiej (1986 - 1988). Wykładał teologię małżeństwa i rodziny w Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie (1988-1989). Był dyrektorem diecezjalnego domu rekolekcyjnego w Szczecinie (1990-1992). Pełnił funkcję diecezjalnego referenta do spraw pielgrzymek, wczasów i turystyki (1991-1992), a następnie diecezjalnego referenta apostolstwa słowa drukowanego i kolportażu (1991-1993). W latach 1992-1997 był proboszcze w Wisełce na wyspie Wolin. Budowniczy kościoła i ośrodka rodzin oraz organizator centrum ekologiczno-rekolekcyjnego "Przymierze". Pełnił funkcję dekanalnego duszpasterza rodzin i wizytatora religii dekanatu Wolin (1993-1997). Był także wykładowcą Ludowego Uniwersytetu w Wolinie (1994-1995). Od 3 lutego 1997 r. pomagał kościołowi katolickiemu w Dani. Był proboszczem w Sonderborg (1998, 2001-2002), Tonder (1998-2001), Aabenraa (1998, 2001-2005) i Haderslev (1998-2016). Duszpasterz Polaków w Odense i Esbjerg. Członek rady kapłańskiej diecezji kopenhaskiej (2003-2007)  i bliski współpracownik biskupa Czesława Kozona.

            W Polsce zajmował się szczególnie katechezą ekologiczną, natomiast w Danii popularyzacją działalności św. Urszuli Ledóchowskiej w Skandynawii. Zainicjował ufundowanie tablicy pamiątkowej św. Urszuli w Sct. Marie Kirke w Haderslev.  Był organizatorem jubileuszu hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego w Dani. Wspierał umiejscowienie pamiątkowego obelisku hetmana „na krańcu świata” na wyspie Alsen przy cieśninie Alssund koła Sønderborga, gdzie 14 grudnia 1658r., późniejszy hetman Stefan Czarniecki wracał się przez morze dla ojczyzny ratowania. Poświęcił odnowiony sarkofag Stefana Czarnieckiego w Czarncy (22 kwietnia 2007). Organizował w Danii (Roskilde) i w Polsce (Wolin) jubileusz 1050 rocznicy śmierci króla duńskiego Haralda Sinozębego, który uczynił Duńczyków chrześcijanami. Uczestnik i organizator wielu rajdów motocyklowych po Europie pt. Historia Polski hymnem pisana. Poznajmy wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. Rajdy były połączone z konkursem i wycieczką dla młodzieży szkół warszawskich. W inicjatywie brały udział dzielnice miasta stołecznego Warszawy, ale wiodącą była zawsze dzielnica Targówek i Dom Kultury „Zacisze”. Główną rolę w realizacji projektu odegrały: Anna Moczulska i dyr. Bożenna Dydek. Nieocenionym był także wkład PTTK oddział Mazowsze z dyr. Halina Sugier. W ramach projektu powstały liczne prezentacje i firmy dokumentalne, które można obejrzeć w Centrum Edukacji i Kultury im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy k. Włoszczowy. W Danii aktywnie współpracował z „Federacją Polonia” w Kopenhadze, był wieloletnim korespondentem „Informatora Polskiego” oraz członkiem Towarzystwa Krzewienia Oświaty Polskiej w Danii. Szczególne blisko współpracował z redaktorem Romanem Śmigielskim i prezesem Lidiom Szuster. 

            22 listopada 2014 r. został mianowany kanonikiem gremialnym konkatedralnej kapituły w Kamieniu Pomorskim. Odznaczony 16 grudnia 2014 r. przez prezydenta RP za zasługi w krzewieniu wiedzy o polskiej kulturze i historii wśród młodzieży szkolnej, za rozwijanie ekumenicznej współpracy między kościołem katolickim i protestanckim złotym krzyżem zasługi. Biskup luterański diecezji Haderslev Niels Henrik Arendt i biskup luterański diecezji Roskilde Peter Fischer-Møller oraz pastor Bent Christensen, byli bliskimi osobami w dialogu ekumenicznym ks. Jana Zalewskiego w Danii.   Od 1 września 2016 r. jest proboszczem parafii pw. Świętej Trójcy w Chojnie i przewodniczącym zarządu Fundacji Polsko-Niemieckiej Kościół Mariacki w Chojnie.

 

            7 września 2016

            Ks. abp Andrzej Dzięga mianował ks. Jan Zalewskiego wicedziekanem Dekanatu Chojna. Kadencja urzędu będzie trwała do 30 września 2018r. 

 

            8 września 2016 - Święto Narodzenia NMP

            To święto zwane jest także świętem Matki Bożej Siewnej. Parafianie przeżywali je w czasie Mszy Świętej, po której zostały poświęcone wianki kłosów zbóż, kwiaty i owoce. W wielu parafiach obchodzi się w tym czasie święto plonów, tzw. dożynki. Rolnicy dziękują Bogu za plony, a reszta społeczności dziękują rolnikom za ich pracę, z której mamy chleb.

 

            9 września 2016

            Wspólnota świętego Idziego (Sant' Egidio) zorganizowała spotkanie informacyjne dla dorosłych na plebanii naszego kościoła. Omówiono działania związane ze słowami papieża Franciszka, który w Krakowie wzywał do konkretnych czynów miłosierdzia wobec bliźnich. Było ok. 30 osób obecnych. Odpowiedzialna za wspólnotę świętego Idziego w naszej parafii jest Beata Junosz.

 

            10 września 2016

            W kościele pw. Świętej Trójcy odbyła się Msza Święta w intencji "Amazonek", walczących z chorobami nowotworowymi. Uczestniczyły "Amazonki"  z całego dekanatu i ze Schwedt. Mszę Świętą rozpoczęto hymnem tego zgromadzenia w wykonaniu chóru parafialnego. Obecne były władze miasta oraz parafianie. Po Mszy Świętej odbył się marsz życia - wszyscy z różową kokardką w klapie, z transparentami i balonikami przemaszerowali na plac Konstytucji 3 maja przed ratuszem, gdzie odbył się piknik na rzecz życia, zakończony poczęstunkiem. W marszu uczestniczył ks. prob. Jan Zalewski.

 

            11 września 2016

            Po niedzielnej Mszy Świętej o godz. 11 ks. prob. Jan Zalewski poświęcił tornistry i przybory szkolne uczniom, którzy po raz pierwszy wstąpili w tym roku w progi szkoły. Niech ich prowadzi Jezus i Maryja Matka. Przy okazji ks. Jan ogłosił terminy przygotowania dzieci i młodzieży do sakramentów Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania.

 

            13 września 2016 - Czuwania Fatimskie

            Trzynastego dnia miesiąca od maja do października, po Mszy Świętej o godz. 18 odbywają się czuwania Fatimskie połączone ze wspólną modlitwą, adoracją Najświętszego Sakramentu, apelem - do godziny 21, zakończone procesją ze świecami dookoła kościoła.

 

            18 września 2016

            Dziś po wszystkich Mszach Świętych przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na rzecz ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech. W odpowiedzi na wezwanie abp Andrzeja Dzięgi parafianie okazali swoje miłosierdzie, ofiarowując modlitwy i datki na wsparcie pokrzywdzonych w tym kataklizmie.

            Piszą o nas. W bieżącym numerze "Niedzieli" zamieszczony jest obszerny artykuł o chojeńskim nabożeństwie ekumenicznym, które odbyło się 27 sierpnia br. Ogromną rolę ekumenicznej modlitwy zawdzięczać trzeba kapłanom sprawującym to nabożeństwo oraz murom kościoła mariackiego ożywionego duchem modlitwy.

 

            25 września 2016

            Parafianie z uwagą wsłuchują się w słowo Boże głoszone przez proboszcza Jana Zalewskiego. Serdeczny ton, bezpośredni styl i ciepłe odniesienia do spraw bliskich każdej rodzinie zjednują proboszczowi wiernych sympatyków i współpracowników. Autorka kroniki wsłuchiwała się w wypowiedzi parafian - wszystkie wyrażały podziw i podziękowanie Bogu za dobrego duszpasterza, który ze szczególną uwagą słuchał słów do niego skierowanych.

            Dziś po mszach świętych odbyła się zbiórka pieniężna na rzecz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Obowiązkiem katolików jest wspieranie uczelni katolickich.

 

            1 października 2016

            Od października 2016 w naszej archidiecezji trwa Rok Maryjny, a we wszystkich parafiach odbywają się Misje Fatimskie. W naszej parafii będą one głoszone w Adwencie.

            Od dziś zmieniony został porządek mszy świętych w naszej parafii.

            Niedziela: kościół Świętej Trójcy - 700, 900, 1200, 1800

                               filia Stoki - 1000

                        filia Rurka - 1100

            Dni tygodnia: kościół Świętej Trójcy - 700, 1800

            Nowenny: wtorki, środy i czwartki o 1800

                Nabożeństwo różańcowe: niedziela 1730, w tygodniu 1800

            Koronka do Bożego miłosierdzia: od poniedziałku do soboty - 1500

 

            5 października 2016 - Wspomnienie Świętej s. Faustyny Kowalskiej

            W tym dniu wspominaliśmy świętą Faustynę, której relikwie umieszczone są na ołtarzu w kaplicy Bożego Miłosierdzia w naszym kościele. Przed tym ołtarzem parafianie gromadzą się na modlitwę o godz. 1500. Nadal trwa rok miłosierdzia, dlatego wielu parafian pragnie swoimi uczynkami pozostawić konkretny ślad dobroczynności wobec bliźnich. Wspólnota św. Idziego oraz Caritas naszej parafii spotkali się 7 października, aby modlić się na uchodźców, wspierać ubogich i ratować zagubionych.

 

            9 października 2016 - Dzień papieski

            9 października przeżywaliśmy w całej Polsce Dzień Papieski. Parafianie dziękowali Panu Bogu za dar papieża Polaka, przeżywali we wspomnieniach wizyty papieskie i słowa skierowane do nas. Aby czynem poprzeć nauki Jana Pawła II, dziś prowadzono zbiórkę pieniężną na ufundowanie stypendiów dla zdolnej młodzieży z ubogich środowisk, zrzeszonej w Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Fundacja ta stanowi najlepsze świadectwo wierności naukom Jana Pawła II. Nasza parafia zebrała 1523,53 zł.

 

            12 października 2016 - Dzień Edukacji Narodowej

             W tym dniu wszyscy pracownicy oświaty są doceniani i starają się być zauważeni, szczególnie przez uczniów. W intencji nauczycieli i całej szkolnej społeczności została odprawiona Msza Święta o godz. 1800. Ks. prob. w modlitwach polecał pracowników oświaty Duchowi Świętemu aby natchnął nauczycieli dobrą wiedzą i życzliwością w stosunku do uczniów.

 

            13 października 2016 - Czuwanie Fatimskie

            Dziś kolejne i ostatnie w tym roku Czuwanie Fatimskie w naszej parafii. Rocznica objawień fatimskich uczciliśmy uczestnictwem we Mszy Świętej, czuwaniem i procesją ze świecami wokół kościoła.

 

            16 października 2016 - 7 rocznica śmierci abp. Mariana Przykuckiego

            W tym dniu przypada 7 rocznica śmierci ks. abp. Mariana Przykuckiego, pierwszego metropolity szczecińsko-kamieńskiego, którego udział w dniach Integracji i Ekumenizmu zaznaczył się złotą kartą w losach parafii i kościoła mariackiego. Ten dwujęzyczny (polski i niemiecki) arcypasterz, urodzony w małym miasteczku Skoki koło Poznania, żywo interesował się polsko-niemiecką Fundacją Kościół Mariacki w Chojnie, ludźmi związanymi z jej działalnością, a przede wszystkim bardzo pragnął ożywienia Duchem Bożym tej pięknej świątyni. Wpis ks. Arcybiskupa znajduje się w kronice Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnie, gdzie był przyjmowany podczas Dni Integracji, a w bezpośredniej rozmowie znalazł tu w Chojnie osoby związane z jego dzieciństwem. Jako małe dzieci razem z Marią Eckert bawili się na sąsiadujących ze sobą podwórkach w Skokach.  11 grudnia 2008r. ks. arcybiskup Marian Przykucki otrzymał Wielki Krzyż Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec za współpracę na rzecz polsko-niemieckiego pojednania.

            Tej niedzieli odbywało się liczenie wiernych obecnych na Mszy Świętej oraz przyjmujących Komunię Świętą dla celów statystyki. Na jednej Mszy Świętej 16 października 2016 r. obecnych było 771 osób, w tym 293 mężczyzn i 478 kobiet. Komunię Świętą przyjęło 347 osób, w tym 103 mężczyzn i 224 kobiety. Odsetek przyjmujący Eucharystię wyniósł 45% obecnych w Kościele.

 

            19 października 2016 - Spotkanie organizacyjne Caritas

            Po wieczornej Mszy Świętej i różańcu odbyło się spotkanie organizacyjne w Caritas naszej parafii. Rozmawiano o ogólnopolskiej inicjatywie Orszak Trzech Króli, do której przystąpiła nasza parafia. Zaplanowano obchody święta Trzech Króli i przemarsz orszaku ulicami miasta. Zaplanowano także spotkanie wigilijne dla osób samotnych i ubogich w sali kominkowej na plebani.

 

            23 października 2016 - Tydzień misyjny

            Niedziela rozpoczynająca tydzień misyjny była niedzielą powołaniową z udziałem kleryków, którzy modlili się o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie, misyjne i zakonne. W dzisiejszą niedzielę rozpoczęliśmy tydzień misyjny. Codziennie wspieraliśmy modlitwą misjonarzy głoszących słowo Boże w różnych regionach świata, a także poszukiwaliśmy w każdym z nas wezwania do misyjnej działalności. W modlitwach towarzyszyli parafianom oraz wspierali księży w posłudze kapłańskiej klerycy Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego ze Szczecina. Klerycy zebrali w naszej parafii ofiarę na seminarium w kwocie 2062,06 zł.

            Od tej niedzieli Caritas rozpoczyna zbiórkę odzieży dla osób ubogich i potrzebujących. Odzież przyda się, bo niedługo nastanie zima. Ciepła kurtka lub płaszcz niejednemu przywróci wiarę w dobroć ludzką.

 

            28 października do 02 listopada 2016

            Ks. prob. Jan Zalewski, jako delegat ks. abp Andrzeja Dzięgi uczestniczył w wizycie papieża Franciszka w Szwecji. Wizyta papieża związana jest z rozpoczęciem obchodów 500-lecia Reformacji w Europie. 30 października przypłynął promem do Ystad i w Lund został gościnnie przyjęty na nocleg u Polaków tam mieszkających. W poniedziałek 31 października z udziałem papieża Franciszka rozpoczęły się uroczystości 500-lecia. Hasłem tej podróży papieskiej były słowa: "Razem w nadziei". Ks. Jan był jedynym duchownym katolickim z Polski. Drugim Polakiem był bp. ewangelicko-augsburski Jerzy Samiec. Obecnie byli również: abp Rygi - Zbigniew Stankiewicz, delegacja watykańska, wielu biskupów z całego świata. Skandynawię reprezentowali: bp sztokholmski Anders Arborelius, bp kopenhaski Czesław Kozon oraz nuncjusz apostolski w Skandynawii Henryk Józef Nowacki. Ks. Jan spotkał znajomych w czasie pobytu w Dani, m. in. Petera Fischera Möller - biskupa luterańskiego diecezji Roskilde. Nabożeństwu ekumenicznemu przewodniczył pap. Franciszek oraz Prezydent Światowej Rady Kościołów Luterańskich bp Munib Younan. Papież powiedział: "Nie możemy pogodzić się z podziałem i dystansem, jaki rozdzielenie wytworzyło między nami". Centralnym punktem nabożeństwa było podpisanie przez papieża oraz bp. Younana dokumentu o wspólnym świadectwie wiary. (Notatkę sporządzono na podstawie relacji księdza Jana Zalewskiego, Echo Nr 5/2017)

 

            01 listopada 2016 - Wszystkich Świętych

            W tym dniu w kościele parafialnym były odprawione 2 Msze o 700 i 1800, a na cmentarzach o godz. 1200 i 1300. Celebrował mszę na cmentarzach ks. dziekan Andrzej Galant. Wspólnota św. Idziego zorganizowała modlitwę ze świętymi w ruinie kaplicy św. Gertrudy o godz. 2000. Wszystkich ogarniała radość z faktu zapełnienia ruiny modlitwą i uwielbienia Boga. Na cmentarzach prowadzono kwestę na postawienie nagrobków na mogiłach pierwszych chojeńskich księży: Pawła Mikulskiego i Zbigniewa Wójcika.

 

            02 listopada 2016 - Dzień zaduszny

            W czasie Mszy Świętych odprawiony o 700, 800, 1500 i 1800 odbyło się wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Udział w modlitwach i nawiedzanie cmentarzy do 8-ego listopada daje możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Modlitwy wypominkowe będą trwać do święta Chrystusa Króla.

 

            06 listopada 2016 - Obłóczyny kleryka Jakuba Rogowskiego

            Tego dnia kleryk Jakub Rogowski z naszej parafii (Rurka) przyjął strój duchowny. Na ten dzień obłóczyn i dalsze lata otaczamy go szczególną modlitwą za dar powołania do stanu kapłańskiego.

(Tutaj trzy zdjęcia)

 

            11 listopada 2016

            W dzień wspomnienia św. Marcina, równocześnie Dzień Niepodległości Polski obchodziliśmy 98 rocznicę odzyskania naszej państwowości. Ta ważna dla każdego Polaka rocznica jest impulsem do modlitwy za ojczyznę, za rządzących i za cały naród. W tej intencji odbyła się uroczysta Msza Święta o godz. 1200, a po mszy przemarsz ulicami na Plac Konstytucji 3 Maja, gdzie odbył się mityng niepodległościowy z częścią artystyczną. Mszę celebrował i uczestniczył w marszu i mityngu ks. prob. Jan Zalewski.

 

            13 listopada 2016 - Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

            W tę niedzielę przeżywaliśmy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W wielu krajach m. in. w Egipcie, Syrii nasi bracia w wierze są prześladowani i zabijani, a świątynie burzone. Modliliśmy się, aby zanikła nienawiść wzajemna ludzi różnych religii i poglądów, a szczególnie za straconych z powodu imienia Jezusa.

 

            18 listopada 2016 - Wspólnota św. Idziego

            Wspólnota św. Idziego wraz z podopiecznymi z Domu Pomocy w Trzcińsku Zdroju uczestniczyła we wspólnej Mszy Świętej o godz. 1800. Wspólna modlitwa stanowi przyczynek do zaangażowania się w szerzenie miłosierdzia wobec bliźnich. Wspólnota jest rodziną zgromadzoną wokół Ewangelii, która to rodzina nie wyklucza nikogo. Przyjmuje do wspólnoty bezdomnych, bezrobotnych, starców, niepełnosprawnych i chorych, imigrantów, sieroty, więźniów, samotnych i pozostających w trudnej sytuacji życiowej.

 

            20 listopada 2016 - Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

            Ta niedziela to końcowy akt Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, który trwał od 8 grudnia 2015 do dziś. Zawierzaliśmy Chrystusowi siebie i naszych bliźnich oraz prosiliśmy Ducha Świętego, aby natchnął nas mocą uczynków miłosierdzia i zmienił postawę ludzi, którym brak daru czynienia dobra. Dzisiejsza uroczystość i następujący po niej tydzień kończy rok liturgiczny. Jeszcze trwają wspólne modlitwy wypominkowe do soboty. Nadal trwa konkurs do 30 listopada na "wielbłąda" do Orszaku Trzech Króli. Miasto które uzyska najwięcej głosów, dostanie żywego wielbłąda na czas orszaku. Ks. Prob. ustawicznie szuka chętnych do sprzątania kościoła.

 

            27 listopada 2016 - Pierwsza Niedziela Adwentu

            Pierwsza niedziela adwentu (łac. adventus - przyjście) rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Adwent to czas przygotowanie na przyjście Jezusa czyli Boże Narodzenie. W kościele parafialnym w adwencie odbywają się wspólne nieszpory, a w dni powszednie roraty. Wezwanie do realizowania uczynków miłosierdzia nadal trwa i w związku z tym parafianie od dziś napełniają torby miłosierdzia produktami i przekazują Caritas, aby zrobić paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących. Sprzedają świece Caritas, wspierając wigilijne dzieło pomocy.

 

            4 grudnia 2016 - św. Ambroży patron pszczelarzy

            O godz. 1200 odprawiona została Msza Święta w intencji pszczelarzy. Ich patron św. Ambroży (7 grudnia), bp i dr kościoła z Mediolanu tak umiłował miododajne pszczółki, że nazwał je owadem Bożym. Żył w IV w.

 

            6 grudnia 2016 - wspomnienie św. Mikołaja

            Wspomnienie św. Mikołaja bp, patrona dzieci i żeglarzy miało uroczystą oprawę w naszym kościele. Licznie przybyłe dzieci zostały obdarzone słodyczami. Rolę Mikołaja pełnił ks. prob. Jan Zalewski.

 

            11 grudnia 2016 - 3 Niedziela Adwentu

            W 3 niedzielę adwentu w naszej parafii rozpoczęły się misje fatimskie, które przeżywaliśmy w ramach rekolekcji adwentowych,  a także jako przygotowania do setnej rocznicy objawień fatimskich. Rekolekcje głosił ks. Henryk Krzyżewski od niedzieli 11 grudnia do piątku 16 grudnia. Na zakończenie misji odbył się apel i procesja fatimska wokół kościoła.

 

            15 grudnia 2016 - Jubileusz święceń kapłańskich ks. Jana Zalewskiego

            Ks. prob. Jan Zalewski 31 lat temu 15 grudnia przyjął święcenia kapłańskie. Msza święta dziękczynna za dar życia i powołania do stanu kapłańskiego odbyła się 18 grudnia br.

 

            18-25 grudnia 2016

            Cały ten tydzień adwentu był pełen krzątaniny w naszym kościele parafialnym. Z darów w torbach miłosierdzia zrobiono i rozdano potrzebującym paczki świąteczne. Ustawiono w kościele choinki i świąteczne dekoracje, wykonano żłobek w kaplicy, a na końcu odbyło się przedświąteczne sprzątanie kościoła. Ubrania zebrane przez Caritas zostały częściowo rozdysponowane, pozostała część czeka na chętnych.

            Bardzo ważnym wydarzeniem tego tygodnia była wigilia dla ubogich i samotnych, zorganizowana przez Caritas, wspólnotę Młodzi dla Pokoju oraz wspólnotę św. Idziego - 23 grudnia br. Przygotowano wigilijne potrawy w sali klasztornej i zaproszono gości na godz. 1600. Były modlitwy, wspólne spożywanie posiłku, śpiewanie kolęd i rozmowy. Chociaż tyle radości dla tych, którym wszystkiego brakuje.

            Księża mieli mnóstwo pracy, bo trwa spowiedź przedświąteczna, nauk dla rodziców i chrzestnych, przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego i pasterki. Bardzo potrzebne ręce i głowy do pomocy znalazły się wśród Caritas, wspólnoty św. Idziego i wśród zwykłych parafian.

 

            25 grudnia 2016 - Boże Narodzenie

            Po wigilii Bożego narodzenia (łac. vigilate - czuwajcie), która w polskich rodzinach katolickich jest najbardziej rodzinnym i radosnym dniem w roku, przyszło oczekiwane przez cały adwent Boże narodzenie. Wiele tekstów napisano o tym święcie więc zajmijmy się tym co działo się w naszej parafii. O północy z soboty na niedzielę odbyła się uroczysta Msza święta zwana pasterką, na pamiątkę przybycia pasterzy do szopy w Betlejem, gdzie narodził się Jezus. Mszy świętej o godz. 700 nie było z wiadomego względu. Kolejne odbyły się w porządku niedzielnym. W czasie nabożeństw rozbrzmiewały radośnie śpiewane kolędy, dzieci garnęły się do szopki, choinki błyskały światełkami. Myśli i słowa modlitwy wielbiły nowo narodzonego "cieszmy się i pod niebiosy wznośmy razem miłe głosy, bo wesoła dziś nowina, czysta Panna rodzi syna". Na te święta chór parafialny przygotował kilka wybranych kolęd i wykonywał je na 2 głosy. Dyrygowała Halina Jeleń. Ciesząc się z narodzenia Pana Jezusa dziękujemy Bogu i kapłanom za dar świętowania, nadzieję i pokój tchnięte w nasze serca.

aktualizowano: 2018-09-04

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Parafia rzymskokatolicka pw Świętej Trójcy

ul. Malarska 24, 74-500 CHOJNA, tel. +48 693 867 739 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone